reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Obchody Dnia Ziemi w Dąbrowie Górniczej


30 kwietnia 2009

KOBA Organizacja Odzysku, Spółka Eco Serwis oraz Fundacja eprPolska uczestniczą aktywnie w obchodach Dnia Ziemi w Polsce już od pięciu lat.

Każdego roku w kwietniu w 12 zakładach recyklingu puszek aluminiowych w Polsce i jednym zakładzie przetwarzania stłuczki szklanej w Orzeszu (na Śląsku) ogłaszane są dni otwarte z okazji Dnia Ziemi, podczas których prowadzone są warsztaty ekologiczne dla zaprzyjaźnionych szkół, dziennikarzy i organizacji społecznych.  

We wtorek 21 kwietnia 2009 r. w ramach obchodów Dnia Ziemi do Zakładu Recyklingu w Dąbrowie Górniczej zostali zaproszeni uczniowie I-szych klas Gimnazjum nr 1 w Sosnowcu wraz z opiekunami.

Na początku kierownik zakładu przedstawił krótki wykład na tematy związane z recyklingiem i ochroną środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem odzysku puszek aluminiowych. Następnie uczniowie mieli okazję zapoznać się z poszczególnymi etapami procesu technologicznego przygotowania puszek przed wysłaniem ich do powtórnego przetworzenia. Zwiedzający mogli przyjrzeć się rozładunkowi i wstępnemu oczyszczaniu UBC oraz oczyszczaniu za pomocą separatora magnetycznego i prasowaniu. Największym zainteresowaniem cieszył się proces skanowania i klasyfikacji na poszczególne gatunki.

Na zakończenie, po wykonaniu wspólnych pamiątkowych fotografii, goście zostali poczęstowani napojami, oczywiście w puszkach!

Warto pamiętać!

 

Puszki

  • Aluminiowe puszki w całości nadają się do przetworzenia i nie muszą trafiać na wysypiska śmieci.
  • Odzysk aluminium z puszek prowadzić można w nieskończoność, nie powodując utraty jakości metalu.
  • Recykling puszek aluminiowych, w stosunku do produkcji aluminium z boksytu, powoduje zmniejszenie ilości zanieczyszczeń powietrza aż o 95%, a zanieczyszczeń wody o 97%, ogranicza zużycie energii elektrycznej o 95%.
  • Produkcja aluminium z puszek jest o 60% tańsza od uzyskiwania go z rudy.


Opakowania szklane

  • Zużyte szkło opakowaniowe może być w 100% poddawane recyklingowi.
  • Stłuczkę z wykorzystanych opakowań huty szkła przetapiają na nowe opakowania. Ze stłuczki można także produkować materiały izolacyjne.
  • Stłuczka może zastąpić nawet 85-90% surowców naturalnych.
  • Recykling pozwala oszczędzać energię, zmniejszyć objętość odpadów na składowiskach i emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

 

Jak było podczas warsztatów, najlepiej ilustrują poniższe fotografie: