reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Spalarnia śmieci w Ostrołęce


30 kwietnia 2009

Jedna ze znanych zachodnich firm chce wybudować w Ostrołęce spalarnię odpadów, w której utylizowano by śmieci z dużej części Mazowsza, z Łomży, Olsztyna i Białegostoku. Miasto może na tym zarobić kilkadziesiąt milionów złotych!

Pomysłodawcą zlokalizowania u nas tej ogromnej, wartej 750 mln zł inwestycji, jest Sławomir Nosek, prezes ostrołęckiej elektrowni w latach 1998 - 2003. Obecnie Nosek jest dyrektorem oddziału spółki Termall, która współpracuje z potencjalnym inwestorem, mającym w planach wybudowanie u nas spalarni.

- W Polsce produkujemy teraz 12 milionów ton odpadów komunalnych, z czego aż 92 proc. ląduje na składowiskach. W miastach takich jak Ostrołęka każdy mieszkaniec produkuje około 270 kg śmieci w ciągu roku. W większości krajów europejskich spalarnie, czyli instalacje do termicznego przetwarzania odpadów, mnożą się jak grzyby po deszczu, a my jak zwykle jesteśmy w tyle. W Polsce działa obecnie tylko jedna niewielka spalarnia w Warszawie. A taki sposób utylizacji to przyszłość, bo niedługo przepisy się zaostrzą i ze składowaniem będą problemy - mówi Nosek.

Sytuacja zmieni się na pewno w 2013 roku, kiedy zaczną obowiązywać przepisy drastycznie ograniczające możliwości składowania śmieci. Większości odpadów nie będzie można składować w ogóle.

Idealna Ostrołęka

Dlaczego według Noska spalarnia miałaby stanąć właśnie u nas?
- Ostrołęka jest idealnym miejscem na spalarnię. Posiada doskonałe połączenia komunikacyjne, ma też rynek ciepła, co ważne, bo spalarnia to nic innego, tylko elektrociepłownia, tyle że zasilana innym paliwem. I normy emisji są w tym wypadku dużo ostrzejsze. Koniecznie trzeba tu zaznaczyć, że czystość spalin ze spalarni jest dużo wyższa niż ta pochodząca z większości instalacji przemysłowych w Polsce - tłumaczy Nosek.

Planowany termin uruchomienia spalarni to 2013 rok.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, Ostrołęka mogłaby dzięki budowie spalarni sporo zyskać. W ramach offsetu inwestor jest gotowy wyłożyć kilkadziesiąt milionów złotych na potrzeby miasta.

żródło: to.com.pl