reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Rozmowy o ZZO w Ostrowie Wielkopolskim


29 kwietnia 2009

O budowie Zakładu Zagospodarowania Odpadów i formy współpracy ze Związkiem Gmin Zlewni Górnej Baryczy rozmawiali Prezydenci Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Radosław Torzyński i Stanisław Krakowski oraz prezes Spółki ZOiGO MZO SA Andrzej Strykowski z Krystyną Poślednią, Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego.

Plan Gospodarki Odpadami dla Województwa Wielkopolskiego zakłada, że w regionie może powstać kilka obiektów rozmieszczonych w poszczególnych miejscowościach obsługiwanego regionu. ZZO Koźmin – Ostrów Wlkp. Składać się będzie z dwóch powiązanych ze sobą obiektów: Obiekt nr 1 – Koźmin, Obiekt nr 2 – Ostrów Wielkopolski.

- Zakład Zagospodarowania Odpadów Ostrów/Koźmin jest rozumiany jako zespół dwóch powiązanych ze sobą obiektów i ten zespół ma funkcjonować. Aktualizacja planu miała miejsce w marcu 2008 roku. Zespół gmin musi tworzyć 150 tysięcy mieszkańców, im więcej mieszkańców tym koszty funkcjonowania są niższe. Linie demarkacyjne są ustalone na wyższym szczeblu. – mówiła na spotkaniu z Prezydentem Radosławem Torzyńskim Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krystyna Poślednia. - My jesteśmy w tej chwili koordynatorem powstania tego typu zakładów. Plan jest uchwalony, nie ma mowy o jego zmianie. 2012 rok nadchodzi nie tylko dla piłki nożnej, po tym terminie samorządy będą płacić kary za niższy niż zakładano procent odzysku odpadów.

Ostrów Wielkopolski proponuje utworzenie spółki ze Związkiem Gmin Zlewni Górnej Baryczy i „satelickimi” gminami, które nie są skupione w ZGZGB.

- My już na spotkaniu w Krotoszynie z burmistrzem Julianem Joksiem zadeklarowaliśmy, że chcemy i będziemy to robić wspólnie ze Związkiem Gmin Zlewni Górnej Baryczy. Musimy tylko wypracować w jakiej formule współpracujemy. Związek proponuje nam wstąpienie do ich grona. U nas jest to bardziej skomplikowane, ponieważ właścicielem terenów, na których Zakład Zagospodarowania Odpadów miałby powstać jest spółka ZOiGO „MZO” SA. Dlatego proponujemy powołanie spółki wspólnie ze Związkiem Gmin Zlewni Górnej Baryczy.  - podkreślał Radosław Torzyński, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Wicemarszałek K.Poślednia zasugerowała, by na kolejne spotkanie przygotować wstępny statut takiej spółki, koncepcję działania oraz regulację prawną.

– To, że „przypisanie” gmin do konkretnego Zakładu nie zostało dokonane odgórnie bardzo komplikuje sprawę. Poszczególne samorządy kalkulują koszty, liczą i patrzą gdzie byłoby taniej, ale to powoduje, że gminy zainteresowane budową zakładów nie mogą „dopiąć” budżetu, bo do końca nie wiedzą, ile gmin będzie partycypować w kosztach budowy. Lepiej byłoby, gdyby Urząd Marszałkowski wyznaczył z góry gminy przynależne do danego Zakładu – dodaje Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Stanisław Krakowski.

Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów musi powstać, bo zgodnie z wytycznymi unijnymi i zapisami krajowego planu gospodarki odpadami musi nastąpić zmniejszenie ilości odpadów komunalnych ulegających biodegradacji unieszkodliwianych przez składowanie.

Planowany zakład powstanie na działce w ramach już istniejącego składowiska odpadów przy ul. Staroprzygodzkiej. Teren ma kształt trapezu o powierzchni około 3,2 hektara. Jest fragmentem obszaru zajmowanego obecnie przez składowisko odpadów i czynna kopalnię kruszywa. 

Budowa zakładu i realizacja programu segregacji sprawi, że na wysypisko trafiać będzie znacznie mniej odpadów, tylko te których nie można już powtórnie wykorzystać. Oznacza to, że o ok. 10 lat można wydłużyć ,,żywotność’’ poszczególnych kwater składowiska. W 2010 roku zgodnie z wymogami unijnymi należy spełnić poziom odzyskiwania na poziomie 25 proc. odpadów ulegających biodegradacji. Teraz na terenie Miasta Ostrowa Wielkopolskiego odzyskuje się 6 %. – dodaje Andrzej Strykowski, prezes ZOiGO „MZO” SA w Ostrowie Wielkopolskim.

Kolejne spotkanie władz Ostrowa Wielkopolskiego, przedstawicieli Związku Gmin Zlewni Górnej Baryczy i Urzędu Marszałkowskiego w pierwszej połowie maja 2009 r.

Spotkanie z Wicemarszałek Krystyna Poślednią odbyło się w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim 20 kwietnia 2009 roku.

źródło: www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl