reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wystawka po nowemu


29 kwietnia 2009

Nie z chodnika, tylko bezpośrednio z posesji. Bez odgórnie wyznaczonych dat, za to na telefon lub e-mail. Krakowskie MPO zmieniło zasady funkcjonowania dotychczasowej wystawki chodnikowej.

Największy działający na terenie Krakowa odbiorca odpadów, MPO Sp. z o.o. wprowadza zmiany w zasadach wystawki chodnikowej. Od tego roku, ta popularna wśród krakowian usługa będzie bliżej mieszkańców. „Wystawka już nie chodnikowa, tylko przydomowa. Począwszy o tego sezonu duże odpady będą odbierane bezpośrednio ‘u źródła’ z terenu posesji” - poinformował Wiesław Starowicz, Zastępca Prezydenta Krakowa podczas prezentacji nowych zasad wywozu odpadów wielkogabarytowych.

Zmiany wymusiły doświadczenia ostatnich lat. „Dla przykładu w 2008 roku jedynie połowa wszystkich odpadów zebranych w ramach wystawki chodnikowej to były stare meble, sprzęt AGD, czy zużyta elektronika. Resztę stanowiły zwykłe śmieci, pozostałości po budowie, czy odpady tzw. niebezpieczne. Często zdarzało się też, że odpady podrzucały firmy zajmujące się sprzątaniem budynków, a przecież wystawka to usługa dla mieszkańców” - argumentował Henryk Kultys prezes MPO Sp. z o.o. W myśl nowych zasad znacznie trudniej będzie podrzucić w miejsce odbioru ten rodzaj odpadów. „Przede wszystkim dlatego, że wystawka przestaje być anonimowa” - mówił prezes Kultys. Dotychczasowy harmonogram i trasy zostaną zastąpione systemem, który będzie polegać na indywidualnym zgłaszaniu przez klientów MPO chęci odbioru odpadów wielkogabarytowych. Można to zgłosić telefonicznie, drogą elektroniczną lub osobiście w centrum obsługi klienta. Dla każdej dzielnicy wystawka przydomowa będzie się odbywać dwa razy w roku. W maju skorzystać z niej będą mogli mieszkańcy dzielnic V, VI, VII i VIII.

Odpady wielkogabarytowe nie będą jak w latach ubiegłych trafiały na tradycyjne wysypisko śmieci. W maju przyszłego roku MPO planuje uruchomić wielką stację demontażu, gdzie poszczególne rodzaju odpadów będą rozbierane na mniejsze części i powtórnie wykorzystywane w przemyśle.

Wszelkie przydatne informacje na temat nowych zasad wystawki przydomowej dostępne będą na stronie www.mpo.krakow.pl.

Przypomnijmy, że wystawka przydomowa to nie jedyny sposób na pozbycie się starych mebli, desek, czy zużytego sprzętu agd. Od 17 kwietnia duże odpady można wyrzucać do kontenerów. Pojemniki są udostępniane od wtorku (godz. 9.00) do środy (godz. 17.00), a także od piątku (godz. 9.00) do soboty (godz. 16.00). Harmonogram tegorocznej akcji „Wystawka kontenerowa” dostępny jest na stronie www.ekocentrum.krakow.pl/ZbiorkaOdpadowWielkogabarytowych.html. Mieszkańcy dużych osiedli mogą się też pozbywać wielkich odpadów w ramach wspólnych akcji organizowanych we współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi.

Nietypowe, duże odpady będzie można też zostawiać w tzw. centrum recyklingu. Uruchomienie pierwszego takiego miejsca - koło bazy MPO przy Nowohuckiej - planowane jest na ten rok. Wzorowane na przykładach skandynawskich zbiorcze punkty gromadzenia odpadów to miejsca, gdzie za darmo mieszkańcy będą mogli zostawiać zarówno posegregowane odpady, jak i m.in. zużyty sprzęt AGD, stare opony, baterie i zużyty olej. Mieszkańcy nie muszą się obawiać negatywnego wpływu na otoczenie. Ich konstrukcja jest tak pomyślana, aby nie szkodzić środowisku naturalnemu. Zostanie wybudowane szczelne podłoże. Teren punktu będzie nie tylko ogrodzony, ale także zostanie zapewniona strefa ochronna (zieleń oraz ekrany akustyczne). Odpady będą przechowywane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, a zatrudniony personel będzie posiadał specjalistyczną wiedzę w zakresie składowania i zabezpieczania odpadów.

źródło: krakow.pl