reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

ZUO w Olsztynie


23 kwietnia 2009

Do 30 kwietnia przedstawiciele kilkudziesięciu gmin województwa Warmińsko-Mazurskiego, które będą zaangażowane w realizację projektu „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów” podpiszą porozumienie, w którym jednoznacznie określą chęć przystąpienia do spółki realizującej inwestycję.

 O szansach i zagrożeniach przedsięwzięcia rozmawiali dziś Piotr Grzymowicz Prezydent Olsztyna, przedstawiciele samorządów Warmii i Mazur, Karolina Puławska koordynator projektu w NFOŚiGW, Adam Krzyśków poseł na Sejm, Maria Sokoll z WFOŚiGW, Janusz Mikuła do niedawna podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego oraz Ryszard Szymański Prezes ZGOK Sp. z o.o. i przedstawiciele firmy consultingowej Socotec.    

Obok Olsztyna do projektu zostało zaproszonych 39 samorządów regionu Warmii i Mazur. Przedsięwzięcie przewiduje utworzenie spółki, której zadaniem będzie pozyskanie dofinansowania w wysokości 55,5% kosztów całkowitych projektu z przeznaczeniem na wybudowanie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. W założeniu zakład ten będzie obsługiwał kompleksowo samorządy, które partycypować będą finansowo w jego utworzeniu. Jak powiedział Piotr Grzymowicz „Na bazie tej inwestycji powstanie regionalny system zagospodarowania odpadów, który pozwoli spełnić obowiązki nałożone przez przepisy prawa wspólnotowego. Inne alternatywy dla tego rozwiązania są znacznie mniej efektywne i pociągają za sobą zaangażowanie własnych środków finansowych”. Karolina Puławska koordynator projektu w NFOŚiGW dodaje, że „olsztyńskie przedsięwzięcie zostało umieszczone na liście indykatywnej projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Oznacza to, że jest to deklaracja realizacji przedsięwzięcia pod warunkiem przejścia przez ocenę formalną i merytoryczną, i wiąże się to z zarezerwowaniem środków finansowych w budżecie”. Konsekwencją takiego działania jest konieczność podpisania przez beneficjenta tzw. pre-umowy z Instytucją Pośredniczącą II stopnia, która stanowić będzie zobowiązanie beneficjenta do prawidłowego i terminowego przygotowania projektu indywidualnego do realizacji. Pre-umowa powinna zostać podpisana najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od chwili opublikowania listy projektów indywidualnych.    

Według wstępnego harmonogramu zaproponowano, by gminy, które zdecydują się partycypować w przedsięwzięciu podpisały porozumienie o przystąpieniu do realizacji 30 kwietnia. Kolejnym krokiem będzie podjęcie przez samorządy uchwał o przystąpieniu samorządów do spółki do 31 maja. Jest to ostateczny termin wyrażenia woli przez gminy o chęci uczestnictwa w przedsięwzięciu.

żródło: olsztyn.eu