reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Marszałkowie bez baterii


21 kwietnia 2009

Polskie Towarzystwo Informatyczne jest zaniepokojone zmianami, jakie wprowadzono w ustawie
„o bateriach i akumulatorach”. Chodzi o obowiązek finansowania publicznych kampanii edukacyjnych przez przedsiębiorców. W przedłożeniu rządowym obowiązek ten spoczywał wyłącznie na marszałkach województw.

Artykuł 37 wspomnianej ustawy stanowi, iż wprowadzający baterie lub akumulatory jest obowiązany do finansowania publicznych kampanii edukacyjnych.

Kampanie te to „wszelkie działania mające na celu podnoszenie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami w postaci zużytych baterii i zużytych akumulatorów oraz wspomagające osiągnięcie wysokiego poziomu selektywnego zbierania tych odpadów, w tym informowanie przy wykorzystaniu środków masowego przekazu, ulotek, broszur informacyjnych i plakatów oraz organizowanie konkursów, konferencji i akcji o charakterze informacyjno-edukacyjnym.

Aby wypełnić ten obowiązek, przedsiębiorca przeznacza na publiczne kampanie edukacyjne albo przekazuje, w terminie do dnia 15 marca następnego roku, na wyodrębniony rachunek urzędu marszałkowskiego – co najmniej 0,1% swoich przychodów z tytułu wprowadzenia do obrotu baterii i akumulatorów na terytorium kraju osiąganych w danym roku kalendarzowym.

W opinii Polskiego Towarzystwa Informatycznego, przerzucenie obowiązku finansowania kampanii edukacyjnych jest niekorzystne dla przedsiębiorców i rozwoju rynku IT w Polsce. Stanowisko w tej sprawie PTI przesłało do Ministra Środowiska oraz do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Oto główne powody, dla których PTI uznaje rozwiązania ustawowe za niekorzystne:

1. Nasuwa się zasadnicze pytanie, dlaczego firmy z sektora IT miałyby ponosić opłaty za kampanie
edukacyjne w przypadku baterii i akumulatorów dołączanych do sprzętu, które w większości są objęte
przepisami ustawy „o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym”? Za produkty podlegające pod w/w ustawę wprowadzający, a tym samym i konsument zapłaci dwa razy za to samo – za kampanię
edukacyjną. Koszty te podniosą cenę sprzętu IT i tak często trudno dostępnego dla wielu rodzin.

2. Coraz więcej firm w sektorze informatycznym czerpie znaczną część przychodów z usług niezwiązanych z wprowadzaniem sprzętu, a tym samym zainstalowanych w nim baterii czy akumulatorów. Wprowadzenie obowiązku finansowania kampanii edukacyjnych spowoduje konieczność prowadzenia podwójnej księgowości – jednej na potrzeby ustawy „o bateriach i akumulatorach”, drugiej na potrzeby ustawy „o rachunkowości”. Spowoduje to jedynie dodatkowe obciążenia administracyjne, a tym samym niepotrzebne koszty dla wprowadzających.

3. Niemożliwe jest w praktyce określenie precyzyjnie przychodu firmy na koniec roku finansowego.
W przypadku nieprzeznaczenia 0,1% swoich przychodów na kampanie wprowadzający jest zagrożony wysoka karą – od 10 000 do 100 000 PLN lub będzie musiał przeznaczyć większe środki finansowe na kampanie edukacyjne, niż przewiduje to ustawa, co wydaje się niekorzystne z punktu widzenia biznesowego firmy.

4. Zaproponowane zapisy nie mają podstaw prawnych w dyrektywie nr 2006/66/WE Parlamentu
Europejskiego i Rady z dnia 6 września 2006 roku „w sprawie baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i akumulatorów oraz uchylająca dyrektywę 91/157/EWG”.

5. W praktyce trudno mówić o skuteczności takiej kampanii edukacyjnej kilku tysięcy podmiotów, które będą przeznaczały często symboliczne sumy – w wielu przypadkach nawet kilkudziesięciozłotowe.

„Zaproponowane zmiany spowodują jedynie spadek konkurencyjności firm działających w Polsce na korzyść firm z krajów ościennych. Jest to kolejny przypadek nakładania podatków na jedną z najczystszych branż tj. IT po niedawnej nowelizacji ustawy „o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym” wbrew zapisom przyjętym w przedłożeniu Rządu” – czytamy w stanowisku.

źródło: Serwis Samorządowy PAP