reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zabierzów działa


15 kwietnia 2009

Gmina Zabierzów na głowę bije wszystkie małopolskie gminy, a nawet takie potęgi jak Kraków czy Tarnów, zwłaszcza jeśli chodzi o wykorzystanie pieniędzy na ochronę środowiska. Jest najlepszą gminą w Europie pod tym względem.

- Dobrze się żyje w Zabierzowie - mówi Aleksandra Telega, mieszkanka. - Miałam kanalizację już w 1973 r., mamy tu spokój, a do Krakowa blisko, tylko 15 minut pociągiem - dodaje Telega.

Zabierzowski samorząd dobrze dba o mieszkańców swojej gminy. Świadczy o tym zestawienie podsumowujące 10 lat działalności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (WFOŚiGW). Wyraźnie widać tu, która gmina się stara o dotacje i pożyczki na ochronę środowiska i inwestycje, a która nie.

Zabierzów jest w ścisłej czołówce pod względem sumy pieniędzy zdobytych i przeznaczonych na ochronę środowiska, docieplanie budynków, kanalizację, oczyszczanie ścieków i przyjazne środowisku kolektory słoneczne. Jest na trzecim miejscu w Małopolsce zdobywając z wojewódzkiego funduszu prawie 62 mln zł przez 10 lat. Podczas gdy osiem innych gmin w ogóle się starało i nie wzięły z funduszu ani złotówki. W tych gminach do tej pory nie ma kanalizacji, podczas gdy Zabierzów niedługo będzie pierwszą w Małopolsce gminą, która będzie w pełni skanalizowana.

Z danych dostarczonych przez WFOŚiGW wynika także, że na każdego mieszkańca gminy Zabierzów przypadło ok. 3 tys. zł na ochronę środowiska. W Krakowie wynik to ok. 150 zł na każdego mieszkańca, więc 20-krotnie mniej. 

To najprawdopodobniej najlepszy wynik w Europie. W czym tkwi sekret?

- Trzeba działać - tłumaczy wójt gminy Zabierzów, Elżbieta Burtan. Jej zdaniem pieniędzy trzeba po prostu szukać. - Dotacje czy pożyczki z wojewódzkiego funduszu można łączyć z unijnymi programami - dodaje.

Według niej nic nie stoi na przeszkodzie, by w każdej gminie była kanalizacja. - Wystarczy się postarać - tłumaczy.

- To są pieniądze do wzięcia tak po prostu - zapewnia Kazimierz Czekaj, małopolski radny z Zabierzowa. - Nie rozumiem dlaczego nie wszystkie gminy korzystają z tej szansy - dziwi się.

Pieniądze na WFOŚiGW wpłacają najwięksi "truciciele" i firmy, które korzystają zarobkowo z przyrody. Fundusz może samorządom pożyczać pieniądze, umarzać ich długi lub nawet dawać pieniądze na inwestycje.
 

źródło: Polska - Gazeta Krakowska