reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Mieszkańcy Gdańska i gminy Pruszcz Gdański nie chcą spalarni śmieci


08 kwietnia 2009

Mieszkańcy Wiślinki i okolic nie odpuszczają w sprawie tzw. spalarni śmieci. Nie chcą mieszkać w jej sąsiedztwie. Boją się, że decyzja o lokalizacji tej inwestycji na Wiślince już zapadła i to za ich plecami.

- W okolicy planowanej spalarni znajduje się zabudowa mieszkaniowa, osiedlają się kolejni ludzie, nieświadomi przyszłości tego miejsca - tłumaczą radna gminy Pruszcz Gd. Anna Kwaszyńska i sołtys Wiślinki Aneta Kaszubowska-Rogiel. - W tym rejonie znajdują się rafineria gdańska, która wg raportów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, jest jednym z trzech największych źródeł zanieczyszczeń przemysłowych w województwie pomorskim. Sąsiadujemy też z Oczyszczalnią Ścieków Wschód, ze składowiskiem fosfogipsów oraz nieczynnym składowiskiem popiołów.

Przeciwnicy inwestycji zwracają uwagę, że nowy zakład miałby powstać w pobliżu obszarów cennych przyrodniczo. Są to rezerwat przyrody Ptasi Raj, objęty programem Natura 2000, Obszar Chronionego Krajobrazu Wyspy Sobieszewskiej, któremu w 1993 roku Rada Miasta Gdańska nadała status wyspy ekologicznej, oraz Obszar Chronionego Krajobrazu Żuławy Gdańskie. Co więcej - obecny brak dróg dojazdowych do miejsca planowanej spalarni doprowadzi do paraliżu komunikacyjnego na i tak już trudno przejezdnej krajowej "siódemce".

- Na razie czekamy na opracowanie raportu o oddziaływaniu zakładu na środowisko, ale boimy się, że będzie on nierzetelny, tak jak sporządzona przez Urząd Marszałkowski analiza wielokryterialna - twierdzą Kwaszyńska i Kaszubowska-Rogiel i wskazują na błędy i nieścisłości w tym dokumencie. - W analizie podano, że za tą lokalizacją przemawiają między innymi brak sąsiedztwa mieszkaniowego i obszarów podlegających ochronie oraz dogodne położenie komunikacyjne, a to przecież nieprawda - wyliczają.

Jak usłyszeliśmy w Urzędzie Marszałkowskim, poprawki do analizy naniesiono. A decyzja o tym gdzie powstanie spalarnia, leży w gestii gdańskiego magistratu. Ten z kolei zlecił prace nad spalarnią Zakładowi Utylizacyjnemu w Szadółkach.

źródło: Polska Dziennik Bałtycki