reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Radom tonie w śmieciach. Wstyd!


08 kwietnia 2009

Brudno w całym mieście. Na działkach miejskich i prywatnych. Na ulicach, deptaku i w parkach. W śródmieściu i osiedlach położonych dalej od centrum.

Działka przy skrzyżowaniu ulic Malczewskiego i Kelles-Krauza, przed hotelem Aviator, ponoć najelegantszym w Radomiu, od lat stoi pusta. Można na nią bez trudu wejść przez wyrwane przęsło ogrodzenia. Wśród chaszczy poniewierają się butelki po tanich winach, obudowa komputerowego monitora i damskie czółenka.

Na ogrodzeniu wisi baner z informacją o możliwości wynajęcia placu wraz z kontaktowym numerem telefonu. Na ogrodzeniu od strony hotelu można natomiast znaleźć informacyjną tablicę budowlaną, a na niej nazwisko, adres i numer telefonu do właściciela.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja na Piotrówce i w dolinie Mlecznej. Grodzisko od lat jest praktycznie dzikim wysypiskiem śmieci. Mieszkańcy Radomia przywożą tu niemal wszystko, czego nie da się spalić w domowym piecu: od zużytych pieluch, przez plastikowe opakowania, po zepsutą lodówkę. Piotrówkę i tereny nad Mleczną kilkakrotnie sprzątaliśmy razem z grupą wolontariuszy w ramach akcji "Droga Mleczna". Razem z nami sprzątał m.in. prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. Ale akcje na niewiele się zdały. Po kilku tygodniach grodzisko znów tonęło w śmieciach. W ub.r. na drodze wkopano słupki, które teoretycznie miały uniemożliwiać dojazd do Mlecznej. Ich rozstaw pozwala jednak na swobodny przejazd samochodu osobowego. Ciężki sprzęt, który mógłby zostać użyty podczas sprzątania, już się tam nie zmieści.

- Tu lepiej sprawdziłby się składany słupek, tzw. motylek - uważa Michał Majcher, pomysłodawca akcji "Droga Mleczna". - Uniemożliwiałby wjazd samochodom prywatnym, a służby miejskie, które przyjeżdżałyby, żeby posprzątać, mogłyby go bez trudu otworzyć.

Majcher dodaje, że podobny bałagan panuje na Koniówce (ten teren również sprzątaliśmy dwukrotnie w ub.r.).

- Najwięcej śmieci jest w rowach wzdłuż dróg i wokół toru, czyli tam, gdzie najłatwiej dojechać - mówi Michał. - Po akcji przez pewien czas był względny porządek, ale po kilku tygodniach śmieci znów się pojawiły.

Prawie jak wysypisko śmieci wygląda działka w pobliżu skrzyżowaniu Szarych Szeregów i Wernera. Przy brzegach Mlecznej walają się worki ze śmieciami, stare reklamówki, plastikowe talerzyki, szmaty. W Mlecznej leżą betonowe kosze, deski, butelki. Działka jest kilka metrów od ruchliwej ulicy.

- Czasami spaceruję nad tym odcinkiem Mlecznej. I zawsze jest to samo: śmieci, śmieci, śmieci. Pozostałości po libacjach alkoholowych, reklamówki płynące rzeką, worki ze śmieciami z gospodarstw domowych. Nie ma skrawka trawy bez śmieci. Gdzie jest straż miejska, gdzie policja? Ci, którzy śmiecą, powinni być przykładnie karani: albo olbrzymie mandaty, albo długie godziny robót publicznych. Może właściciel drogiego samochodu, wyrzucający worek ze śmieciami do Mlecznej, dwa razy by się zastanowił, kiedy za śmiecenie groziłoby mu sprzątanie ulic - mówi pan Stefan, mieszkaniec Oboziska.

Kilkanaście metrów od śmietniska przy Mlecznej, w pobliżu kolektora, w miejscu, gdzie prace prowadziły Wodociągi Miejskie, widać sterty gruzu. Robotników w tej okolicy nie było już od dawna. Czy o betonowych odpadkach zapomniano? - Tam jeszcze firma, która prowadziła prace, wróci i na pewno uprzątnie to, co zostawiała. Prace porządkowe prowadzone będą także w parku Planty - zapewnia Leszek Trzeciak, prezes Wodociągów Miejskich.

Bałagan zostawiły też po sobie ekipy gazowników, które w ubiegłym roku montowały instalację wzdłuż ul. Energetyków.

Czy straż miejska odpowiedzialna za pilnowanie porządku skontaktowała się np. z właścicielem działki przy ul. Kelles-Krauza? Jak motywuje miejskie służby do porządkowania gminnych terenów? - te pytania chcieliśmy zadać we wtorek komendantowi Kazimierzowi Czachorowi. Na godzinę przed umówionym spotkaniem jeden z jego podwładnych poinformował, że "ze względu na liczne obowiązki" spotkanie z komendantem nie będzie możliwe.

Tylko w lutym radomska policja wręczyła 130 mandatów za zaśmiecanie (w sumie i tych porządkowych, i za wykroczenia drogowe wypisano ponad 5,2 tys.). Wysokość takiego mandatu to 50 zł. Jeśli delikwent nie chce go przyjąć, to kierowany jest wniosek do sądu grodzkiego.

źródło: Gazeta Wyborcza