reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wielkie sprzątanie Mount Everestu


07 kwietnia 2009

Zaczęło się wiosenne sprzątanie Mount Everestu. 40-osobowa ekspedycja chce znieść ze szczytu zostawione tam przez wspinaczy pojemniki po jedzeniu, zużyty sprzęt, puste butle z tlenem. Zabiorą też ciała himalaistów, którzy zginęli podczas wypraw.

Na czele 40-osobowej ekspedycji Eco Everest stanął Appa Szerpa - człowiek, który na szczycie najwyższej góry stawał aż 18 razy, czyli najwięcej ze wszystkich wspinaczy. Tym razem Appa rusza na wyprawę nie po kolejny rekord, ale na wielkie sprzątanie. Jednocześnie chce zwrócić uwagę na degradację środowiska i efekt cieplarniany odpowiedzialny za topnienie śniegów w Himalajach. „Za każdym razem gdy wchodzę na górę od 1990 roku, jest tam mniej śniegu. Nie potrafię wyobrazić sobie stoków Mount Everestu z gołymi skałami” - mówił Szerpa agencji AFP tuż przed wyruszeniem na wyprawę.

Topniejący wiosną śnieg odkrywa też góry śmieci, które przez lata nanieśli tu wspinacze. Od czasu kiedy w 1953 roku Edmund Hillary zdobył jako pierwszy szczyt Mount Everestu, wyprawy na górę stały się znacznie łatwiejsze. Jej wierzchołek szturmują setki osób rocznie, a przed czterema laty na szczycie wylądował nawet helikopter. W czasie poprzednich ekspedycji sprzątających ze szczytu i zboczy góry zniesiono dziewięć ton śmieci. W internecie można już nawet kupić ozdoby choinkowe zrobione właśnie z odpadków z najwyższej góry świata. Szacuje się, że na Mount Evereście leży jeszcze ok. 50 ton odpadków.

źródło: Dziennik - Zielony Dziennik