reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Mamy dostęp do światowych trendów


02 kwietnia 2009

W Polsce można kupić nowoczesne opakowania kompostowalne. Można też odzyskiwać surowce wtórne z opakowań, poddawać recyklingowi opakowania nierozkładające się. Tyle że wciąż taniej i łatwiej jest je wyrzucić na wysypisko śmieci.

W 2007 roku zużyliśmy 4,7 mln opakowań. – 1800 tys. ton to tektura i papier – wylicza dr Hanna Żakowska z Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań. – Szkło: 1 mln 200 tys. ton, opakowania pochodne z ropy naftowej (a więc np. popularne butelki PET) 700 tys. ton. Mniej zużyliśmy blachy stalowej i aluminiowej, a więc surowców nieodnawialnych, ale wiele blaszanych opakowań pochodzi z recyklingu.

Dr Żakowska zaznacza, że w Polsce zużywa się mniej opakowań niż w krajach Europy Zachodniej. Co jednak nie oznacza, że przez to mniej niż np. Niemcy szkodzimy środowisku.

Poprzez system zbiórki selektywnej, w przeliczeniu na osobę, odzyskano i poddano recyklingowi 5,2 kg surowców wtórnych. A to zaledwie 2 proc. (dla porównania: Czechy 19 proc., Niemcy 76 proc., Luksemburg 65 proc.) całości wytwarzanych przez Polaków śmieci. Pozostała ich część, czyli niemal całość, trafia na wysypisko.

Cena recyklingu

Tymczasem unijne dyrektywy zakładają, że Polska w 2014 r., podobnie jak inne kraje, będzie musiała odzyskiwać 60 proc. wszystkich opakowań wprowadzonych na rynek. Warto też sobie uświadomić, że już teraz w cenie każdego produktu znajduje się opłata recyklingowa, która trafia do jednej z około 40 działających w kraju organizacji odzysku.

Po ostatnim spadku cen surowców wtórnych mniej opłacalny jest skup makulatury i szkła. Kiedy potaniała ropa naftowa, tańsza jest też produkcja nowych wytwarzanych na jej bazie opakowań, co powoduje spadek zainteresowania producentów recyklingiem.

Zmorą polskich lasów i miast są jednorazowe polietylenowe foliowe torebki wiszące na gałęziach, poniewierające się w krzakach, nieraz będące przyczyną śmierci zwierząt leśnych lub ptaków na wysypiskach.

– Nie są biodegradowalne, ale teoretycznie można je poddać recyklingowi. Tylko są bardzo lekkie, szybko się niszczą, łatwo są wywiewane z sortowni i wysypisk, więc ich skup po prostu nie jest opłacalny – mówi dr Żakowska.

Zazwyczaj więc wyrzucamy je do koszy z odpadami komunalnymi albo... do lasu. Podobnie ludzie robią z „ekologicznymi” jednorazówkami ze sklepów, które mają się szybko „rozpadać”. W rzeczywistości to zwykłe polietylenowe torebki z domieszką biodegradowalnych komponentów. Dzięki nim torba rzeczywiście szybciej się starzeje i rozkłada, ale mało kto wie, że zazwyczaj głównie pod wpływem promieni UV.

Opakowania w kompostowniku

Alternatywą dla tych toreb są nowoczesne opakowania z kompostowalnych polimerów. – Ze względu na wymagania ochrony środowiska, wyczerpywanie się zasobów ropy naftowej oraz ograniczenia w jej wydobyciu największe znaczenie mają polimery wytwarzane z surowców odnawialnych – tłumaczy Żakowska.

W Polsce wprowadziła je tylko jedna sieć handlowa (Carrefour), a także pojedynczy producenci makaronów. Powinny się rozłożyć nawet w przydomowym kompostowniku, a już na pewno w kompostowni. Produkowane są też: biodegradowalna folia, celuloza i celofan nowej generacji. Problemem jest jednak to, że cena jednostkowa takiego nowoczesnego opakowania jest wyższa (reklamówka kosztuje 60 gr, w innych marketach płacimy średnio od 7 do 30 gr za polietylenowe reklamówki z dodatkiem biodegradowalnych komponentów) niż nierozkładających się opakowań sztucznych. Ich produkcja także jest droższa.

Usuwać etykiety

Tymczasem dla większości polskich konsumentów wciąż najważniejsza jest cena produktu. Wybierzemy raczej produkt tańszy, niekoniecznie zapakowany w biodegradowalne lub podlegające recyklingowi opakowania, sięgniemy po napój w plastikowej (najlepiej z barwną etykietą) butelce niż po droższy, w całkowicie przetwarzalnej i lepiej zachowującej właściwości smakowe butelce szklanej. Nie znajdziemy w polskich sklepach np. jogurtu w słoiku.

Nawet ci, którzy zakupy do domów przynoszą w bawełnianych czy jutowych torbach i starają się segregować odpady, nie zawsze mogą z czystym sumieniem stwierdzić, że rzeczywiście dbają o środowisko. Sporo bowiem materiału pochodzącego z „dzwonów” nie nadaje się do dalszego przetworzenia bez uprzedniego oczyszczenia.

Nie do przetworzenia będą więc butelki PET, które pełni dobrej woli zanosimy do stacji selektywnej zbiórki śmieci (jeśli już jakaś w pobliżu naszego domu się znajduje), jeżeli zapomnimy o odklejeniu (często przytwierdzonej nierozpuszczalnym w zimnej wodzie klejem) etykiety, nierzadko wykonanej nie z papieru, lecz z PCW.

Termokurczliwe PCW ma bowiem inną temperaturę przetwórstwa niż PET, ogranicza więc możliwości rozdrobnienia poliestru (PET) na płatki. Europejska organizacja PETCORE odradza używanie etykiet PCW na butelkach z PET, bo wymagany przez zakłady recyklingowe udział PCW to poniżej 50 mg/kg materiału, niektóre zaś udział ten redukują do 10 – 20 mg/kg. Niestety, nie każdy producent napojów umieszcza na opakowaniu informację, że butelka podlega recyklingowi pod warunkiem usunięcia etykiety czy nakrętki.

A czy sami zwracamy uwagę, z jakiego materiału wykonano etykietę na butelce? Czy ekologiczna torba jest rzeczywiście ekologiczna? Albo gdzie wyrzucamy karton po odkurzaczu? Czy więc nowoczesne materiały opakowaniowe będą miały szansę rozpowszechnić się w Polsce?

źródło: Rzeczpospolita