reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W Bydgoszczy ratusz funduje termometry


02 kwietnia 2009

Od piątku w aptekach nie będzie można kupić termometrów rtęciowych. Dla osób, które mają takie w domu i chcą się ich pozbyć, bydgoski ratusz ma trzy tysiące elektronicznych urządzeń do pomiaru temperatury.

Termometry rtęciowe znikają z aptek w związku z dostosowaniem polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej. Dalej będzie można używać ich w domu, ale Urząd Miasta zachęca do wymiany. - Kupiliśmy termometry elektroniczne i damy je osobom, które przyniosą do apteki te z rtęcią - mówi Janusz Bordewicz, zastępca dyrektora w wydziale gospodarki komunalnej i ochrony środowiska bydgoskiego ratusza.

Za kilka dni na stronach urzędu będzie można znaleźć listę aptek, które ustawią specjalne pojemniki na termometry rtęciowe. - Nie wiem, jaką popularnością będzie cieszyła się wymiana, ale jeśli dużo osób zechce to zrobić, postaramy się dokupić więcej urządzeń elektronicznych - zapowiada Bordewicz.

W aptekach właściwie już teraz nie ma termometrów rtęciowych. - Od dwóch miesięcy są niedostępne w hurtowniach. Mam za to całą gamę elektronicznych. Kosztują od 10 do 38 złotych - mówi Jolanta Majchrzak, farmaceuta z apteki Pod Łabędziem.

Termometry rtęciowe są bezpieczne, dopóki się nie zbiją lub ktoś nie wyrzuci ich na śmietnik. Rtęć jest bowiem toksyczna dla ludzi i środowiska. Renata Zborowska-Dobosz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej ostrzega, że szczególnie groźne są jej opary. - Ich wdychanie może doprowadzić do zatrucia. Dlatego, jeśli termometr się zbije, zebranej rtęci nie należy wyrzucać do zlewu, bo zbiera się w rurach i dalej paruje - dodaje rzeczniczka sanepidu.

- Najlepiej zebrać ją odkurzaczem. Szczelnie zapakować w worek foliowy i dostarczyć do wydziału zarządzania kryzysowego. My ją zutylizujemy - mówi Robert Dobrosielski, zastępca dyrektora w wydziale zarządzania kryzysowego bydgoskiego ratusza.

źródło: Gazeta Wyborcza