reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Łatwy zysk na bateriach


02 kwietnia 2009

Resort środowiska chce zachęcić Polaków do recyklingu - urzędnicy przygotowują projekt nowelizacji ustawy o bateriach i akumulatorach, dzięki której za każdą baterię oddaną do oznaczonych punktów recyklingu otrzymamy - w zależności od rodzaju baterii - od 3 do 10 zł.

Nowe przepisy obejmą baterie cynkowo-węglowe, alkaliczne, litowo-jonowe i niklowo-kadmowe. Projekt różnicuje baterie w zależności od ich wielkości. Najmniej, czyli 3 zł za sztukę, resort zapłaci za najpopularniejsze baterie AAA i AA, czyli tzw. "paluszki". Więcej można dostać za baterie do telefonów komórkowych czy laptopów (maksymalnie 10 zł).

W Polsce rocznie na rynek trafia ok. 3,5 mln sztuk baterii. Jak szacują urzędnicy ministerstwa środowiska, koszt wprowadzenia nowych przepisów zamknie się kwotą 30 mln zł. Mimo to resort liczy na oszczędności. - To i tak dużo mniej niż obecne koszty związane z usuwaniem skutków nieprawidłowego pozbywania się baterii - mówi Jan Kostrzyniak z Departamentu Gospodarki Odpadami.

Z nowych przepisów cieszą się producenci i importerzy baterii. Spodziewają się znaczącego wzrostu sprzedaży swoich produktów. - Można przypuszczać, że część osób wykorzysta przepisy na w ten sposób, że będą hurtowo kupować baterie, szczególnie te tańsze, po czym od razu oddadzą je z zyskiem do punktów zbiórki - mówi Adam Pierzchowski ze Krajowego Stowarzyszenia Producentów Baterii i Akumulatorów. Najtańsze znajdujące się na rynku baterie kosztują nawet kilkadziesiąt groszy. Urzędnicy ministerstwa mają nadzieję, że nowelizacja ustawy nie spowoduje takich "hurtowych" transakcji, przyznają jednak, że nie ma na razie narzędzi prawnych, któe mogłyby skutecznie uniemożliwić takie praktyki.

źródło: komunalny.pl