reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Protestują przeciwko spalarni śmieci w Wiślince


01 kwietnia 2009

Ponad 3,2 tys. podpisów zebrali mieszkańcy okolic Wiślinki w proteście przeciwko budowie w pobliżu ich domów spalarni śmieci. - Wystarczy nam, że truje nas rafineria, hałda fosfogipsów i oczyszczalnia ścieków - mówią.

We wtorek grupa mieszkańców z okolic gdańskiej Oczyszczalni Wschód w Urzędzie Marszałkowskim wręczyła zebrane podpisy wicemarszałkowi Leszkowi Czarnobajowi.

- Protestujemy, bo nie chcemy, by nasza okolica stała się rejonem koncentracji wszystkich niebezpiecznych zakładów - mówi Monika Orzechowska, mieszkanka Wyspy Sobieszewskiej, jedna z inicjatorek akcji zbierania podpisów. - Przypomnijmy, bezpośrednio w naszej okolicy mamy już rozbudowywaną rafinerię Lotosu, Oczyszczalnię Ścieków Wschód, której uciążliwość w najbliższym czasie się zwiększy, bo powstanie tam spalarnia osadów ściekowych, w końcu w Wiślince jest także usytuowana hałda fosfogipsów, a w Przegalinie znajduje się nieczynne składowisko popiołów. Najwyższy czas powiedzieć: stop, nam już wystarczy!

Pod protestem podpisali się nie tylko mieszkańcy Wiślinki (wieś sąsiadująca z Oczyszczalnią Wschód, należąca do gminy Pruszcz Gdański), ale i z Bogatki, Wyspy Sobiszewskiej, gdańskich Rudnik (dzielnica obok rafinerii), Przejazdowa, Cedrów Małych i Wielkich. - Podpisy zbieraliśmy przez dwa miesiące - mówi Orzechowska.

Marszałek poinformował mieszkańców, że - choć urząd marszałkowski był zaangażowany w sprawę budowy spalarni - to teraz główne działania spoczywają na gdańskim magistracie. - Prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi też chcemy przekazać podpisy. Wysłaliśmy do niego list i czekamy na zaproszenie na spotkanie - dodaje Orzechowska.

- Żadne decyzje o lokalizacji spalarni jeszcze nie zapadły - mówi Maciej Lorek, dyrektor wydziału środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Za przeprowadzenie procesu inwestycyjnego odpowiada miejska spółka Zakład Utylizacyjny. Ta spółka ogłosi niebawem przetarg na wykonanie studium wykonalności. I w ramach tego studium zostaną wzięte pod lupę obie lokalizacje: przy wysypisku w Szadółkach i przy oczyszczalni ścieków Wschód. Raport ostatecznie zdecyduje, która z nich zostanie wybrana. Taka decyzja zapadnie w 2010 r.

Podczas prowadzonych pod koniec 2008 r. konsultacji społecznych dot. wyboru miejsca do budowy spalarni, były także protesty przeciwko umiejscowieniu tej inwestycji w Szadółkach.

źródło: Gazeta Wyborcza