reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Obowiązkowa ekoedukacja w mediach


01 kwietnia 2009

Media powinny być zobowiązane do ekoedukacji, ponieważ skuteczna ochrona środowiska zależy również od wysokiej świadomości społeczeństwa, a nie tylko technologii – wynika ze stanowiska Państwowej Rady Ochrony Środowiska.

Stanowisko dotyczące edukacji ekologicznej w mediach publicznych, wydane w marcu, powstało wobec toczącej się dyskusji nad nową legislacją sfery mediów.

Według Państwowej Rady Ochrony Środowiska, niezbędne są jednoznaczne zapisy, zobowiązujące publiczne środki przekazu do pełnienia misji edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym edukacji ekologicznej.

Jak podkreślono w stanowisku, Parlament wykonał niezbędną pracę, tak przed przystąpieniem do Unii Europejskiej, jak też po akcesji, dostosowującą polskie prawo środowiskowe do trudnych do spełnienia warunków Wspólnoty. Budżet państwa, wspierany środkami zewnętrznymi, poniósł i nadal ponosi duże koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, aby sprostać międzynarodowym standardom środowiskowym.

Nie wszystko jednak uwarunkowane jest techniką i technologią - dostępem do nawet najlepszych światowych technologii prośrodowiskowych – uważają członkowie Rady.

Ich zdaniem, duża część powodzenia w skutecznej i jednocześnie efektywnej ochronie środowiska i gospodarce jego zasobami, zależy od właściwej organizacji na wszystkich szczeblach rządowego i samorządowego zarządzania.

Nie mniej istotna jest też wysoka eko-świadomość społeczeństwa.

W najbliższych latach powinien być dokonany, na skalę narodową, przełom w podnoszeniu na wyższy poziom świadomości prośrodowiskowej przy wykorzystaniu wszystkich możliwych form edukacji formalnej i nieformalnej. Dlatego tak istotna jest edukacja ekologiczna społeczeństwa przez włączenie jej zadań do pakietu obowiązkowych i bezpłatnych programów mediów publicznych – telewizji i radia publicznego – czytamy w stanowisku.

Programy edukacyjne, szczególnie telewizyjne (jako najskuteczniejsze w kształtowaniu wzorców), muszą – w opinii Rady - dotyczyć najważniejszych obowiązków obywatela we współpracy z nowoczesną technologią, zwłaszcza w takich sferach, jak segregacja śmieci, unikanie niewłaściwego usuwania odpadów, w zakresie oszczędzania energii i wody, a także unikania innych nieprzyjaznych do środowiska zachowań.

źródło: Serwis Samorządowy PAP