reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Nie marnuj jedzenia. Wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia


30 marca 2009

30 marca, w siedzibie Centrum Olimpijskiego, odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Federację Banków Żywności. Celem było zaprezentowanie kampanii „ Nie marnuj jedzenia. Wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia”. Na konferencji obecna też była Fundacja eprPolska, która jest partnerem projektu, a jej przedstawiciel opowiedział o ekologicznych skutkach wyrzucania jedzenia.

Według badań brytyjskich, około 1/3 jedzenia, które kupujemy jest wyrzucana do kosza. Pociąga to za sobą różnorakie skutki.

Skutki społeczne - w Polsce ponad 2,5 miliona osób żyje w skrajnym ubóstwie, a około 35% mówi, że nie stać ich na posiłek zawierający mięso, drób albo ryby przynajmniej co drugi dzień. Przykre jest więc to, że przy takiej ilości osób, borykających się z niedożywieniem, marnujemy tak dużą ilość jedzenia.

Skutki ekonomiczne - wyrzucanie jedzenia oznacza także wyrzucanie pieniędzy, za które to jedzenie kupujemy. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii, rocznie, każda rodzina marnuje w ten sposób 400 funtów.

I w końcu przechodzimy do skutków ekologicznych. Wyrzucanie jedzenia oznacza tworzenie większej ilości odpadów, także pod postacią opakowań służących do jego zabezpieczenia. Poza tym wraz z wyrzucanym jedzeniem, marnujemy energię, która została wykorzystana do jego produkcji, magazynowania, transportu. Kolejna ważna rzecz to woda – czy wiecie, że do wyprodukowania 1 kg wołowiny potrzeba około 50 tysięcy litrów wody? Podczas rozkładu żywności, oprócz dwutlenku węgla, powstaje także 20-razu bardziej szkodliwy metan.

Pomyśl o tym wszystkim podczas następnych zakupów albo zanim wyrzucisz jedzenie do kosza.

Więcej informacji o kampanii, porady na temat właściwego przechowywania żywności, przepisy itp. znajdziecie na oficjalnej stronie programu: www.niemarnuje.pl