reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:



Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?



1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kielce pomogą zlikwidować azbest


27 marca 2009

Około miliona złotych chce przeznaczyć miasto na usuwanie rakotwórczego azbestu z budynków. Dotychczas wpłynęło niespełna 30 wniosków.

W ubiegłym roku, gdy Kielce pilotażowo wprowadziły program likwidacji eternitu, który zawiera szkodliwy dla zdrowia azbest, było 50 wniosków, wszystkie zostały zrealizowane. Wtedy na ten cel miasto zarezerwowało około 60 tys. zł. W tym roku zaplanowano wydanie około miliona. Ale mieszkańcy, którzy chcą skorzystać z dofinansowania powinni się pospieszyć, bo wnioski rozpatrywane są na zasadzie "kto pierwszy ten lepszy". A w tym roku skorzystać z niego mogą także spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty i ogródki działkowe. - Oznacza to, że pula pieniędzy nie jest aż tak duża. Szacunkowo zdjęcie eternitu z dachu i ścian trzypiętrowego bloku to koszt około 100 do 200 tys. zł - podkreśla Robert Urbański, dyrektor wydziału ochrony środowiska UM. Nowością w tegorocznym regulaminie jest także to, że miasto ponosi koszty wywozu i likwidacji eternitu, który kiedyś został zdemontowany, a do dziś właściciele posesji trzymają go gdzieś na swoich podwórkach.

Komisja gospodarki komunalnej pozytywnie zaopiniowała pierwsze wnioski. Trzy ze spółdzielni, cztery ze wspólnot i 20 złożonych przez pojedynczych mieszkańców. - Zachęcam do skorzystania z tego programu, jest jeszcze trochę pieniędzy, a to zawsze obniża koszt wymiany dachu - podkreśla Władysław Burzawa, jej przewodniczący. Urbański mówi, że to, na razie, niewielkie zainteresowanie wiąże się z kosztami przedsięwzięcia. - Płacimy za demontaż, wywóz i likwidację eternitu. To około 20 - 30 proc. kosztów wymiany dachu. Za resztę musi zapłacić sam mieszkaniec. Dlatego pewnie wiele osób zastanawia się, czy może podjąć się takiej inwestycji już teraz - podkreśla.

Zgodnie z unijnymi dyrektywami, Polska musi pozbyć się okładzin i płyt azbestowych z budynków do 2032 roku. Kielce jako jedne z pierwszych miast przeprowadziły w 2007 roku inwentaryzację wszystkich domów. Wynika z niej, że aby zdążyć do tego czasu, każdego roku powinniśmy przeznaczać około 500 tys. zł na dofinansowanie likwidacji eternitu.

źródło: Gazeta Wyborcza