reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Koniec ze zbieraniem makulatury


23 marca 2009

Kielce nie będą w tym roku wystawiać nowych pojemników na makulaturę, bo nie ma jej kto skupować. Winien ogólnoświatowy kryzys. - A co z dziećmi, jak im wytłumaczyć, że nie chronimy już lasów? - pyta radna SLD Alicja Obara.

O tym, że miasto zrezygnuje z ustawiania niebieskich pojemników na makulaturę, poinformował Robert Urbański, dyrektor wydziału ochrony środowiska urzędu miasta. - Nie mamy gdzie tej makulatury składować, a skupy praktycznie zamarły. Jeśli jakiś odbierze, to za grosze. Makulaturę przestały odbierać zakłady papiernicze - tłumaczył.

Rzeczywistość jest jeszcze gorsza. Niebieskich pojemników nie tylko nie będzie przybywać, ale tych, które są, będzie coraz mniej. Padają one bowiem często łupem chuliganów, którzy podpalają niebieskie dzwony dla zabawy. - A że stoją obok zaparkowanych samochodów, to niebezpieczeństwo jest bardzo duże. Sprawców nigdy nie schwytano. Dlatego jeśli nie ma takiego zapotrzebowania, to tych zniszczonych nie będziemy wymieniać na nowe - mówi Henryk Ławniczek, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami, zawiadującego miejskim wysypiskiem w Promniku.

Co gorsza kielczanie, zniechęceni groszowymi cenami za makulaturę i małą ilością pojemników, po prostu wyrzucają ją z wszystkimi śmieciami. - Tak, zauważyłem, że w ostatnim czasie jest więcej makulatury i opakowań w odpadach komunalnych - przyznaje Ławniczek.

Decyzją wydziału środowiska o stopniowym wycofywaniu pojemników na makulaturę zdziwiona jest Alicja Obara, radna SLD: - Jak to, nic nie można zrobić z makulaturą? A co mamy powiedzieć uczniom w kieleckich szkołach? Że nie trzeba już chronić lasów? Przecież dzieciaki systematycznie zbierają makulaturę, mówi im się, że to dla ochrony środowiska naturalnego. To co uczniowie, mieszkańcy mają teraz robić z makulaturą?

Dyrektor Urbański nie ma gotowej odpowiedzi, ale miasto stara się nie poddawać. - Gromadzimy makulaturę i rozmawiamy z właścicielem skupu przy ul. Chęcińskiej, żeby się zgodził ją choć za darmo odbierać. Ma umowę z celulozownią Świecie, może uda mu się coś wynegocjować - dodaje Ławniczek.

Tej sytuacji jest winien ogólnoświatowy kryzys. Jeszcze rok temu za kilogram makulatury można było dostać 17 gr, latem od 1 do 5 gr, obecnie punkty skupu odbierają ją tylko za darmo albo wcale. Polska makulatura trafiała głównie do Niemiec i Chin. W wyniku kryzysu nie opłaca się jej już eksportować, a spadek zamówień na produkty przemysłu papierniczego spowodował, że polskie zakłady celulozowe, które makulaturę przerabiają, ograniczają produkcję i surowiec wtórny nie jest im potrzebny.

Przeciwko tej sytuacji zaprotestowali w tym roku działacze ekologicznej organizacji Klub Gaja, apelując o podjęcie działań do premiera Donalda Tuska. Dostali odpowiedź od podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska Bernarda Błaszczyka. Przyznał on, że ministerstwo nie może wprowadzić interwencyjnego skupu odpadów, ponieważ "nie ma takich możliwości prawnych i finansowych".

źródło: Gazeta Wyborcza