reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kto odpowie za odpady


19 marca 2009

Niezbędne jest wdrożenie do polskiego systemu gospodarki odpadami komunalnymi unijnych zasad organizacyjno-logistycznych. Zmiany powinny dotyczyć odpowiedzialności gmin i ich związków za gospodarowanie odpadami komunalnymi - stwierdza Państwowa Rada Ochrony Środowiska.

Stanowisko wobec problemów gospodarki stałymi odpadami komunalnymi w Polsce, Rada - gremium doradcze Ministra Środowiska - przyjęła 12 marca.

W dokumencie przypomniano, iż "Polska podpisała w 2001 roku unijne zobowiązania akcesyjne rozdziału „Środowisko”. Mimo tego, że gospodarka odpadami komunalnymi była i jest nadal częścią tych zobowiązań – zobowiązań o największych zaległościach realizacyjnych – od 2001 roku nie wprowadzono unijnych zasad organizacyjno-logistycznych do polskiego systemu w tej dziedzinie działalności municypalnej".

Rada podkreśliła, że Minister Środowiska, prof. Maciej Nowicki zapowiedział, że chciałby, aby ten rok okazał się przełomem w uporządkowaniu tej dziedziny ochrony środowiska. Pozwoliłoby to uniknąć sankcji finansowych Unii Europejskiej, które nam grożą za brak realizacji zobowiązań podpisanych w 2001 r.

W opinii Rady, konieczny jest jasny podział kompetencji w zakresie gospodarki odpadami pomiędzy resortami. Koordynacją tych działań powinno zająć się Ministerstwo Środowiska.

Poza tym, niezbędne jest wdrożenie unijnych zasad organizacyjno-logistycznych, bez względu na trudności wywołane zaległościami czasowymi.

Zmiany powinny dotyczyć przede wszystkim uregulowania form własności odpadów (władztwa nad odpadami), odpowiedzialności jednostek samorządu terytorialnego (gmin i ich związków) za gospodarowanie odpadami komunalnymi, mechanizmów sprawnego zarządzania, w tym opłat za usuwanie odpadów, oraz innych rozwiązań związanych z koniecznością osiągnięcia zasad i poziomu gospodarowania odpadami komunalnymi zgodnych z wymaganiami unijnymi - czytamy w stanowisku.

źródło: Serwis Samorządowy PAP