reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Dach z pieluch


18 marca 2009

Kanadyjska firma Knowaste otworzy wkrótce w Anglii zakład utylizacji pieluch. Będzie z nich produkować... dachówki. Pomysł brzmi niepoważnie, ale problem jest poważny. Tylko w Wielkie Brytanii co roku na wysypiska trafia 880 tysięcy ton pieluch.

Oczywiście pierwszym etapem utylizacji pampersów jest ich dokładne wypłukanie. Zakład w Birmingham ma przerabiać 36 tys. ton pieluch rocznie. Początkowo pieluchomajtki dla dorosłych będą zbierane w domach spokojnej starości i przerabiane na dachówki. Potem działalność ma być rozwijana i z pieluch powstaną także miękkie wkłady do kasków, wkładki do butów i okładziny. Wtedy powinien też powstać system selektywnej zbiórki pieluch w brytyjskich miastach.

Jednorazowe pampersy to poważny problem w gospodarce odpadami. Utylizujące je zakłady działają tylko w Holandii i Kanadzie. Tymczasem jak podaje firma Knowaste, do produkcji pieluch dla jednego dziecka trzeba ściąć cztery i pół drzewa. Z kolei utylizując każdą tonę pieluch, można oszczędzić 400 kg drewna i 8700 metrów sześciennych wody.

Z pampersów odzyskuje się włókna celulozowe, plastik i polimery żelowe. Można z nich także pozyskiwać metan. Zakład w Birmingham ma kosztować 12 mln funtów, firma planuje już otwierać kolejne: w Liverpoolu, Londynie oraz Manchesterze.

źródło: Dziennik - Zielony Dziennik, knowaste.com