reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Patent na prąd z góry śmieci


17 marca 2009

Andrzej Kacprzak i Marcin Kratofil potrafią wyprodukować prąd nawet ze śmieci. Naukowcy z Częstochowy skonstruowali dwa prototypy ogniw paliwowych napędzanych biokarbonem. To węgiel drzewny, jaki można kupić na stacji benzynowej. Bardziej czysty niż kamienny, czy brunatny.

- Wyprodukowaliśmy z biokarbonu energię. Jesteśmy jednymi z pierwszych, którym się to udało zrobić - podkreśla Marcin Kratofil.

Ogniwa paliwowe to obok atomu przyszłość energetyki. Prace nad ogniwami napędzanymi wodorem prowadzone są od lat 60. w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystano je w promach kosmicznych.

- Nasza technologia jest odmienna od amerykańskiej. Szczegółów nie możemy zdradzić, bo procedura w Urzędzie Patentowym nie została zakończona, a konkurencja nie śpi - wyjaśnia Andrzej Kacprzak.

Obecne technologie stosowane w przemyśle energetycznym dają sprawność urządzeń na poziomie ok. 37 proc. W nowym bloku w elektrowni Łagisza to już 40-43 proc.

- A rozwiązania zaproponowane przez naszych absolwentów pozwalają na sprawność niemal 80-proc. To przyszłość energetyki - podkreśla prof. Zbigniew Bis, szef Katedry Inżynierii Energii Politechniki Częstochowskiej.

Do produkcji prądu można będzie wykorzystać biologiczne odpady: siano, korę, resztki roślin. Słowem wszystko co zawiera węgiel. Wieść o częstochowskim wynalazku szybko się rozchodzi. Zainteresowani nim są już Chińczycy i Hiszpanie. Wicepremier Waldemar Pawlak chce, by projekt znalazł się w programie czystych technologii węglowych, przygotowywanym na jego wniosek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ale mimo zainteresowania ze strony Ministerstwa Gospodarki wynalazcy są bezrobotni. Dopiero w październiku rozpoczną studia doktoranckie na Politechnice Częstochowskiej. Marzą o stypendium, dzięki któremu mogliby kontynuować badania.

- To właśnie jest polska rzeczywistość. Nikt nie chce młodych zdolnych ludzi - irytuje się prof. Zbigniew Bis.
  Ogniwo paliwowe zasilane węglem z biologicznych odpadków w każdym domu? Tania i ekologiczna energia? Dzięki pomysłowi częstochowskich inżynierów jest to realne. Tylko, czy znajdą się pieniądze na ich badania? A mogłoby to wyglądać tak. W niewielkiej miejscowości wszystkie odpadki biologiczne (np. trawę, gałęzie, trociny) zwożono by w jedno miejsce i beztlenowo uwęglano w reaktorze (skonstruowanym także na Politechnice Częstochowskiej). Powstałe w ten sposób stałe paliwo, czyli biokarbon, wykorzystywano by w ogniwach paliwowych do wytwarzania prądu i ciepła. W takie ogniwa (w zależności od potrzeb) byłyby wyposażone albo pojedyncze gospodarstwa, bloki, albo nawet całe osiedla, wioski.

Andrzej Kacprzak i Marcin Kratofil, absolwenci Politechniki Częstochowskiej, w ramach pracy magisterskiej za pomocą ogniwa paliwowego jako pierwsi w Europie wyprodukowali prąd z biowęgla. Otrzymaną z ogniwa energią udało się im napędzić dwa wiatraczki. Prace prowadzą pod nadzorem prof. Zbigniewa Bisa, szefa Katedry Inżynierii Energii na Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska częstochowskiej uczelni.

- Sprawność tych ogniw sięga 80 procent. To dwa razy więcej niż obecnie osiągają średnio nasze elektrownie. Ze 100 MWt termicznych w węglu produkuje się 37 MWt prądu. Reszta ucieka przez komin. Po drodze mamy parę technologii o sprawności dochodzącej do 40-43 procent. Dlatego ogniwa paliwowe są tak interesującą perspektywą - podkreśla prof. Zbigniew Bis.

Zastosowanie ogniw ograniczyłoby o połowę m.in. emisję dwutlenku węgla. To zaś przełożyłoby się na mniejsze koszty produkcji energii. Młodzi naukowcy o szczegółach technicznych swojego wynalazku nie chcą rozmawiać, bo boją się konkurencji.

- Dopiero jak zakończą się formalności w Urzędzie Patentowym, będziemy mogli uchylić rąbka tajemnicy - mówi Andrzej Kacprzak.

Obecnie naukowcy kontynuują prace nad wynalazkiem na Politechnice Częstochowskiej. W nowym roku akademickim zaczną tam studia doktoranckie. Chcą się poświęcić pracy naukowej.

- To moja pasja. Zarabianie pieniędzy mogę przełożyć na później. Czuję jednak niesmak z powodu braku zainteresowania wynalazkami naukowymi ze strony przemysłu - podkreśla Marcin Kratofil. Podobnie myśli Andrzej Kacprzak.

Jak długo potrwają badania i ile będą kosztować? Nie wiadomo. - Dopiero będziemy szacowali. Udało się nam wyprodukować energię z biokarbonu za pomocą ogniwa. Teraz będziemy chcieli poznać istotę tego zjawiska - wyjaśnia Kacprzak.

Czy naukowcom uda się pokonać trudności? Prof. Zbigniew Bis szuka dla nich pieniędzy. O ufundowanie stypendiów poprosił duże zakłady energetyczne, m.in. Tauron i PGE- Tym młodym ludziom naprawdę warto pomóc - podkreśla profesor.

źródło: Polska The Times - Dziennik Zachodni