reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Walczymy o czyste powietrze w Luboniu


17 marca 2009

„Kochasz dzieci nie pal śmieci” to hasło ogólnopolskiej akcji ekologicznej, której partnerem jest Miasto Luboń (woj. wielkopolskie).  Kampania edukacyjna, której pomysłodawcą jest Fundacja Ekologiczna Arka, ma na celu podniesienie poziomu świadomości ekologicznej mieszkańców miasta.

W ramach akcji prowadzonej pod patronatem Ministra Środowiska, Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka oraz Głównego Inspektora Sanitarnego na terenie całego miasta zostanie rozklejonych 100 plakatów, a do właścicieli domów  jednorodzinnych trafią ulotki informacyjne. Akcja zostanie przeprowadzona w dwóch etapach, na końcu obecnego i na początku kolejnego sezonu grzewczego. W pierwszy weekend marca ponad 5 tysięcy broszur znajdzie się w skrzynkach pocztowych Lubonian.

Spalanie w piecach różnych opakowań spożywczych jest powszechną praktyką nie tylko w Luboniu. Szczególnie często czujemy charakterystyczny, drażniący zapach spalonego plastiku w okresie przejściowym zimowo-letnim, kiedy to w imię „pseudo oszczędności” w piecach przepalane są śmieci. Dym ze spalanych w domowych piecach śmieci jest nie tylko smrodliwy, ale i bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia i środowiska. Podczas spalania emitujemy do atmosfery:
- pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi,
- tlenek węgla – trujący dla ludzi i zwierząt,
- tlenek azotu – powodujący podrażnienie, a nawet uszkodzenie płuc
- ponadto dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami.
Szkodliwe substancje przedostają się do organizmu ludzkiego głównie poprzez drogi oddechowe, ale także wraz z pożywieniem.

W związku z coraz większą ilością spalanych śmieci w gospodarstwach domowych obserwuję zwiększającą się ilość pacjentów chorych na astmę oskrzelową, alergiczne zapalenia skóry czy alergie pokarmowe. Nawet zdarzają się przypadku chorób nowotworowych, niestety już u dzieci- alarmuje Krystyna Tarnawa, lekarz pediatra.

Przy paleniu śmieci dochodzi do osadzania się w kominach sadzy – wyjaśnia Krzysztof Kaśków, kominiarz– dochodzi wtedy do zapłonu przy bardzo wysokiej temperaturze i popękania komina. Jest to bardzo często później przyczyną zaczadzenia.

źródło: lubon.pl