reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Paper Toys


13 marca 2009

Po winylowych figurkach i pluszakach przyszedł czas na Paper Toys. Ich rosnąca popularność to nie tylko zasługa ciekawego designu, ale i sytuacji gospodarczej na świecie.

Niektórzy doszukują się ich korzeni w origami czy teatrze papierowym, popularnym w Europie XIX wieku. Jednak do wymyślenia Paper Toys przyczynił się przede wszystkim czynnik (mikro)ekonomiczny. Dziś Paper Toys idealnie wpisują się w modę na ekologię i działania DIY (Do It Yourself). Wykonane są przecież z taniego, naturalnego i odnawialnego surowca. Do tej pory ruch rozwijał się niejako w cieniu Vinyl Toys. - Kryzys finansowy może zwiększyć zainteresowanie papierowymi zabawkami – prognozują Bryl i Marchiewicz z BU-KA Studio.

Winyle dostępne są w limitowanych edycjach, co przekłada się na cenę. Paper Toys nie ustępują im pod względem jakości, za to pojedynczy model można wyprodukować w nieskończonej liczbie sztuk. Póki co autorzy szablonów chętnie umieszczają je na swoich stronach jako pliki do pobrania. Dzięki temu każdy może poczuć się jak kurator wystawy. Twórczość artystów dociera bowiem bezpośrednio do odbiorców – bez pośrednictwa galerii. Kształt zabawki zależy od pomysłowości twórców, a ta nie zna granic.

Paper Toys postrzegane są jako nisza, jednak społeczność związana z tą działalnością nie jest hermetyczna, opiera się bowiem na idei Web 2.0. Część artystów dostarcza PDF-y z szablonami, inni zaś pobierają je i customizują. Design tych zabawek robi wrażenie nawet na krytykach sztuki. Do ich złożenia wystarczą przeciętne zdolności manualne, dzięki czemu liczba kolekcjonerów wzrasta z roku na rok.

Więcej informacji na ten temat oraz ciekawe pomysłu znajdziecie m.in. na stronach: nicepapertoys.com, buka-studio.com, pyraminds.net

źródło: Aktivist (wybrane fragmenty)