reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Bielsko zdobyło miliony na wysypisko XXI wieku


11 marca 2009

Nowoczesna sortownia, kompostownia, magazyny surowców wtórnych, myjnia dla śmieciarek, rekultywacja starego wysypiska i budowa jego nowej części - to wszystko powstanie w bielskim Zakładzie Gospodarki Odpadami. Miasto zdobyło na ten cel 57 mln zł.

O tym, że bielski Zakład Gospodarki Odpadami wymaga gruntownego unowocześnienia, wiadomo od dawna. Dzisiaj na wysypisku brakuje rozwiązań, które pomogą sprostać wyśrubowanym unijnym normom. Chodzi np. o segregację odpadów - do 2013 roku trzeba będzie odzyskiwać aż połowę wszystkich śmieci. Aby temu podołać, potrzebne są inwestycje.

Dlatego bielskie władze od kilku lat starały się o dużą dotację z unijnego Funduszu Spójności. Ich starania zakończyły się sukcesem. - Właśnie otrzymaliśmy informację z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o przyznaniu nam ponad 57 mln zł na ten cel - mówi Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej.

Cała inwestycja pochłonie 80 mln zł i będzie polegała w zasadzie na budowie nowego zakładu gospodarki odpadami. Oprócz Bielska będzie on obsługiwał Czechowice-Dziedzice, Bestwinę, Szczyrk, Kozy, Jaworze i Jasienicę.

Na terenie składowiska przy ul. Krakowskiej stanie przede wszystkim duża hala z nowoczesną linią do sortowania odpadów. To tutaj śmieci z całego powiatu będą segregowane i doczyszczane. Obok powstanie kompostownia, do której trafią tzw. odpady biodegradalne, czyli np. skoszona trawa albo resztki jedzenia. Zbudowane będą także magazyny surowców wtórnych i odpadów wielkogabarytowych, punkt rozbiórki dużych odpadów, automatyczna myjnia śmieciarek, które wyjeżdżają na miasto, potrzebne drogi i place. Dzięki dotacji zostanie także zrekultywowana ta część wysypiska, która jest nieczynna od kilku lat. Znajdujące się tam śmieci będą przysypane ziemią i obsadzone zielenią, a odpowiedni drenaż uniemożliwi dopływ do nich wody. Zostanie także dokończona budowa drugiej kwatery składowiska, bowiem ta używana obecnie jest już prawie pełna.

- To będzie zakład na miarę XXI wieku. Chcielibyśmy, żeby inwestycja zakończyła się w 2011 roku - mówi Wiesław Pasierbek, prezes bielskiego ZGO.

źródło: Gazeta Wyborcza