reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Radkom chcę jeszcze rok na budowę ZUOK-u


10 marca 2009

Radkom przygotowuje wniosek do Komisji Europejskiej o przedłużenie o rok ostatecznego terminu rozliczenia budowy Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych współfinansowanej przez UE. Inwestycja nadal nie jest zakończona, a w sądzie trwają cztery sprawy między gminną spółką a wykonawcą.

Wedle obowiązujących harmonogramów Radkom powinien rozliczyć inwestycję do końca 2009 roku, ale przy zupełnie innych zakładanych terminach oddania zakładu. A te - praktycznie od wbicia w ziemię pierwszej łopaty - są nieaktualne. - Myślę, że nie powinno być problemu z uzyskaniem przedłużenia terminu rozliczenia - optymistycznie ocenia Marian Kozera, prezes Radkomu.

Przypomnijmy, inwestycja miała trwać kilka miesięcy, a weszła właśnie w trzeci rok. Gdy jesienią 2006 roku wmurowywany był kamień węgielny, zapowiadano, że ZUOK zacznie działać do końca listopada 2007 roku. Wtedy mówiono, że dwa lata na rozliczenie to wystarczająco dużo czasu. Teraz Radkom chce przesunięcia terminu do końca 2010 roku. Czy zdążymy się rozliczyć i nie ma groźby, że stracimy dofinansowanie z UE (wkład UE w budowę ZUOK to przeszło 11,2 mln euro)? Nikt nie potrafi powiedzieć, bo na Wincentowie od wielu miesięcy nic się nie zmieniło.

Tymczasem dokładnie pół roku temu odbyła się tam wyjazdowa sesja rady miejskiej. Władze miasta chciały, by radni obejrzeli ZUOK i poznali problemy z jego dokończeniem. Rada przyjęła wtedy nic nieznaczące stanowisko upoważniające prezydenta i zarząd Radkomu do podjęcia "wszelkich działań celem uruchomienia i oddania do użytku Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych z zachowaniem troski o gospodarne rozporządzanie środkami mieszkańców miasta"? Co zrobił zarząd?

- Dążymy do tego, by było jak najlepiej, ale, niestety, wykonawca nie zdecydował się powrócić i dokończyć inwestycji mimo kilkumiesięcznych negocjacji - mówi Kozera.

Wciąż w ZUOK działa tylko sortownia, a po zejściu latem ubiegłego roku z placu budowy firm Polimex Mostostal i Sutco Polska są problemy z uruchomieniem kompostowni. Przypomnijmy, Polimex najpierw domagał się odszkodowania za to, że budowa została źle przygotowana (w magistracie przeoczono, że teren trzeba odgórniczyć, co trwało parę miesięcy) i nie mógł w terminie zacząć robót. Potem posypały się kolejne roszczenia. W sumie opiewają one już na przeszło 3 mln euro.

Obecnie w sądzie trwają cztery sprawy między Polimeksem i Radkomem. Do ich prowadzenia oraz negocjacji Radkom zatrudnił kancelarię prawniczą, która co miesiąc (od listopada ubiegłego do marca bieżącego roku) inkasuje od 80 tys. do 100 tys. zł. Radkom musiał też wyłonić w przetargu nowego inżyniera kontraktu, bo nie mógł dojść do porozumienia w sprawie zapłaty za usługi w 2008 roku z firmą, która sprawowała te obowiązki od początku. Będzie to kosztowało dodatkowo około 700 tys. zł (umowa jest na dwa lata). Kolejne koszty Radkom poniesie, gdy zatrudni nowego wykonawcę. A jest to konieczne, bo aby rozliczyć inwestycję, trzeba dokończyć przerwane przez Polimex próby eksploatacyjne, a na ich podstawie wykonać analizę, czy ZUOK spełnia zakładane wymagania środowiskowe.

źródło: Gazeta Wyborcza