reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kompostownia i biogazownia


09 marca 2009

Prawdopodobnie już w przyszłym roku w Rzeszowie powstanie kompostownia do składowania odpadów. Obok niej w ciągu pięciu lat zacznie działać też biogazownia.

Od przyszłego roku, zgodnie z ustawą o czystości i porządku polskie gminy, będą musiały wykazać się zmniejszeniem ilości składowanych odpadów biodegradowalnych. Ustalono, ze ich ilość ma być mniejsza o 25 proc. w stosunku do 1995 roku. Dlatego władze Rzeszowa od kilku miesięcy zastanawiały się, jak rozwiązać ten problem.

Najpierw kompostownia

Dzisiaj już wiadomo, że mimo wcześniejszych planów w mieście nie powstanie ani tradycyjna, ani plazmowa spalarnia śmieci. Zamiast niej, obok sortowni odpadów przy ul. Ciepłowniczej, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wybuduje nowoczesną kompostownię.

- Szacujemy, że koszt kompostowni wraz z kilkoma innymi instalacjami to ok. 8 mln zł. Postaramy się, by dopłaciła do niej Unia Europejska - mówi Juliusz Sieczkowski, prezes MPGK Rzeszów.

Firma będzie wykorzystywać ją do unieszkodliwiania odpadów takich jak resztki żywności czy osady ściekowe.

Ekopaliwo z patyków i liści

Okazuje się, że bardzo zaawansowane są także przygotowania do budowy biogazowni. Ona także powstanie na osiedlu Załęże. W przyszłym tygodniu w ratuszu inwestor ustali z urzędnikami dokładny harmonogram prac.

- W biogazowni odpady poddaje się fermentacji - tłumaczy Stanisław Homa, dyr. wydziału ochrony środowiska i rolnictwa Urzedu Miasta Rzeszowa. - W tym procesie powstaje ekologiczny biogaz, który można wykorzystać jako paliwo.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że głównym inwestorem biogazowni ma być Elektrociepłownia Rzeszów. To ona będzie zatem głównym odbiorcą ekologicznego gazu. Do jego produkcji będą wykorzystywane głównie liście i trawy. Biogazownia będzie nie tylko bardziej ekologiczna, ale także tańsza od spalarni.

źródło: nowiny24.pl