reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Przekonali się do spalarni


05 marca 2009

W Kilonii domy stoją 100 m od spalarni. Po drugiej stronie ulicy jest spożywczy hipermarket. - Jeśli mieliby coś takiego postawić w Szczecinie, to ja nie mam nic przeciwko temu - mówi szef rady osiedla Wyspy Puckiej

25 mieszkańców Międzyodrza wróciło z objazdu po europejskich spalarniach. Są pod wrażeniem tego, co zobaczyli.

- Przed wyjazdem nie do końca wierzyłem w zapewnienia naszych urzędników, że zakład nie śmierdzi. W Kilonii się przekonałem, że mieli rację. Ten zakład najbardziej mi odpowiada - przyznał Marek Krzemiński z ul. Pieszej.

To właśnie na Międzyodrzu ma powstać szczecińska spalarnia śmieci. Mieszka tam około 1200 ludzi. Cały czas możliwe są dwie lokalizacje - teren Elektrowni Szczecin (ul. Gdańska) i sąsiedztwo spółki wodnej "Międzyodrze" (Ostrów Grabowski).

Aby przełamać opór mieszkańców, miasto zorganizowało wyjazd do trzech zachodnich spalarni: w Kilonii (Niemcy), Roskilde (Dania) i Malmoe (Szwecja). Opłaciło się.

Korzyści ze śmieci

Zarządy wszystkich spalarni chętnie oprowadzały gości i nie ukrywały żadnego szczegółu. Już po wizycie w spalarni w północnych Niemczech niektórzy twierdzili, że chcą taki zakład i nie muszą jechać dalej. A spalarnia w Kilonii to technologia sprzed 13 lat. Mimo to imponuje także położeniem. Najbliższe osiedla mieszkaniowe znajdują się zaledwie 100 m dalej. Po drugiej stronie ulicy jest spożywczy hipermarket.

- Przed budową spalarni, owszem, protesty były, ale teraz nikomu ona nie przeszkadza - mówi Thomas Baumann, kierownik produkcji MVKiel.

Na zewnątrz nie czuć żadnych odorów. Śmieciarki przywożące odpady mogą je wysypać dopiero wówczas, gdy zamknie się brama śluzy, a gdy śluza jest otwarta, powietrze zasysane jest do wewnątrz, nie pozwalając na wydostanie się nieprzyjemnych zapachów.

Kilońska spalarnia ma parametry zbliżone do tej, jakiej potrzebuje Szczecin. Rocznie może przerobić 140 tys. ton śmieci. Wytwarza energię cieplną wystarczającą dla 16 tys. domków jednorodzinnych. MVKiel prąd i ciepło sprzedaje do sieci, żużel (ok. 35 tys. ton rocznie) trafia do firm budujących drogi, pyły (3 tys. ton) składowane są w nieczynnych wyrobiskach kopalni soli i rud.

Zakłady w Danii i Szwecji obsługują znacznie większe tereny. Spalarnia w Roskilde należy do związku 9 gmin. Do Malmoe trafiają śmieci z całej południowej Skanii. Oba zakłady zostały zbudowane na przemysłowych terenach.

Większość procesów spalania i oczyszczania spalin odbywa się w zamkniętych obiegach. Jest czysto i schludnie. Spalający 830 tys. ton zakład w Malmoe wytwarza 60 proc. zapotrzebowania miasta w ciepło. We wszystkich zakładach wartości emisji zanieczyszczeń były zdecydowanie niższe niż normy unijne czy wewnątrzpaństwowe.

Teraz pilnujcie urzędników

Janusz Dacewicz, właściciel działki na Ostrowie Grabowskim, uczestnik wielu akcji organizowanych przez Greenpeace, po tym, co zobaczył, nie ma wątpliwości. - Nie ma się czego bać. Same korzyści z takiego zakładu płyną, a uciążliwość - prawie żadna.

Tych, którzy wyjechali i zobaczyli, niepokoi teraz jedno.

- Nie mam nic przeciwko budowie spalarni, ale nie wierzę, że u nas zbudowany zostanie zakład spełniający takie normy jak te, które widzieliśmy - mówi Mirosław Szczerbak z ul. Pieszej.

- To teraz waszą rolą jest pilnowanie urzędników, by właśnie taki zakład zbudowali - radził mieszkańcom Szczecina Klaus Wellington Hansen, menedżer firmy Kara Noveren zarządzającej firmą w Danii.

- Na pewno nie będziemy oszczędzali na żadnym procesie technologicznym - zapewnia Michał Przepiera, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. - Pod względem zaawansowania prac mających na celu powstanie takiego zakładu, jesteśmy liderem w skali kraju. Jeśli jako pierwsi złożymy wniosek o dofinansowanie unijne, nie powinniśmy mieć kłopotów ze sfinansowaniem spalarni o parametrach technicznie najlepszych, jakie mogą obecnie być.

W maju ma być gotowe studium wykonalności szczecińskiej spalarni. Studium da podstawę wyboru lokalizacji. Gdy decyzja zapadnie, będzie można zlecić projekt zakładu. Szczecińska inwestycja jest na liście kluczowych projektów w Polsce. Koszt szacowany jest na 300 mln zł, aż 85 proc. kwoty możemy dostać z Unii Europejskiej.

źródło: Gazeta Wyborcza