reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Toruń i Bydgoszcz podglądały spalarnię


03 marca 2009

Grupa mieszkańców Bydgoszczy i Torunia zwiedziła nowoczesną spalarnię śmieci we Francji. Podobna ma powstać u naszych sąsiadów i obsługiwać także nasze miasto.

- Na lokalizację spalarni wybrano Bydgoszcz, ponieważ stamtąd pochodzi więcej odpadów niż z Torunia, tam też można podłączyć zakład do sieci ciepłowniczej - mówi Andrzej Szefler, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej toruńskiego magistratu. - Toruń na tym zyska, bo będzie uczestniczył w podziale energii elektrycznej i cieplnej. Poza tym w ten sposób realizujemy unijną dyrektywę dotyczącą składowania odpadów.

Bydgoski zakład zostanie oddany do użytku w roku 2012. Zanim jednak inwestycja zostanie zrealizowana, muszą odbyć się konsultacje społeczne z mieszkańcami. Jedną z form konsultacji była zakończona właśnie wycieczka do spalarni w Viller Saint Paul, pod kilkoma względami podobnej do zakładu, który powstanie u naszych sąsiadów. Nasz ma przetwarzać na energię elektryczną i ciepło 180 tys. ton śmieci rocznie. Ten z Viller Saint Paul przerabia 170 tys. ton odpadków. Poza tym we Francji śmieci są dowożone koleją. Taki wariant jest analizowany również u nas.

W bezpłatnym wyjeździe autokarem do Francji wzięło udział ok. 40 osób. Pierwszeństwo mieli mieszkańcy bydgoskich osiedli Łęgnowo, Łęgnowo Wieś i Kapuściska, w pobliżu których ma stanąć spalarnia.

- Chodziło nam o to, aby ludzie, którzy będą mieszkać w sąsiedztwie zakładu, zobaczyli, z czym to się łączy - mówi Leszek Wroński z krakowskiej firmy Południe II, która na zlecenie Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych zorganizowała wyjazd do Francji. - Myślę, że wszyscy bez wyjątku po obejrzeniu spalarni przyjęli, że instalacja nie szkodzi środowisku i nie jest brzydka. Cel wyjazdu został spełniony.

Uczestnicy wycieczki dziwili się, że wokół spalarni nie czuć smrodu. Podobał im się też system dowożenia odpadków w zamkniętych wózkach bezpośrednio do pomieszczenia.

To nie pierwszy taki wyjazd w ramach konsultacji społecznych. Na początku stycznia br. mieszkańcy regionu zwiedzali podobną spalarnię w Berlinie. Nie wiadomo, czy zostaną zorganizowane kolejne wyprawy. Miasta informowały mieszkańców o inwestycji także przez spotkania z nauczycielami biologii i ochrony środowiska, organizacjami pozarządowymi oraz specjalistami od gospodarowania odpadami i ekologii.

źródło: Gazeta Wyborcza