reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Strażnik zajrzy ci do pieca


24 lutego 2009

Krakowianie nagminnie palą odpady w przydomowych kotłach, trując tym samym środowisko. Walczyć z tym procederem postanowili urzędnicy i straż miejska. Zaplanowano kontrole w całym Krakowie. Złapanym na gorącym uczynku grozi grzywna, a nawet areszt.

Krakowskie powietrze, szczególnie w sezonie grzewczym, nie spełnia żadnych norm czystości. Według badań wskaźniki przekraczane są czterokrotnie ponad 250 razy w roku. Dzieje się tak przez mieszkańców, którzy oszczędzając na paliwie i wywozie śmieci, ogrzewają domy odpadami.

- Gdy do ogrzania domu używamy węgla, to produktem spalania jest nieszkodliwa dla zdrowia sadza, którą bardzo łatwo z komina usunąć - tłumaczy kominiarz Tadeusz Kurpiel.

Gorzej jest, gdy do kotła wrzucimy śmieci. - W takim wypadku powstaje sadza szklista i smolista. Substancje w nich zawarte są wysoce toksyczne. Zatykają także ciągi wentylacyjne, co może prowadzić do tragicznych dla domowników skutków - opowiada. Dla przykładu: w wyniku spalenia 1 kg pianki polietylenowej wydziela się aż 50 l silnie trującego cyjanowodoru, zwanego także kwasem pruskim.

Niestety, wielu mieszkańców Krakowa wciąż pali w piecach odpadami. By temu przeciwdziałać Wydział Ochrony Środowiska UMK i straż miejska rozpoczęły akcję kontrolną. - Nasi funkcjonariusze będą sprawdzać, czy paliwo używane w domowych piecach i kotłowniach spełnia normy - mówi komendant SM Janusz Wiaterek.

- Kontrole przeprowadzać będziemy w całym Krakowie. W razie jakichkolwiek niejasności pobierzemy do badań próbki sadzy - dodaje. Krakowianie strażników do domów wpuścić muszą. - Utrudnianie pracy naszym ludziom będzie skutkować wnioskiem do prokuratury o popełnieniu przestępstwa - ostrzega Wiaterek.

Jeżeli dochodzenie wykaże, że w piecu spalane były śmieci jego właścicielowi grozi grzywna do pięciu tysięcy złotych, a nawet 30 dni aresztu.

źródło: Gazeta Wyborcza