reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

ONZ wypowiada wojnę rtęci


23 lutego 2009

ONZ ogłosiła, że rozpoczyna prace nad zakazem użycia rtęci. Ten niezwykle toksyczny metal wciąż wykorzystywany jest w przemyśle i elektronice. Naukowcy szacują, że w wyniku działalności człowieka rocznie do gleb i wód gruntowych przedostaje się około 6 tys. ton rtęci, bez szans na jej biodegradację.

W piątek na corocznym szczycie Programu Narodów Zjednoczonych na rzecz Środowiska szefowie resortów ze 140 krajów jednomyślnie zdecydowali, że rozpoczną pracę nad traktatem, który docelowo doprowadzić ma do całkowitego wycofania rtęci z użycia.

"Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że w organizmie co dwunastej kobiety zgromadzone jest więcej rtęci, niż dopuszczają normy" - mówił w czasie szczytu przedstawiciel USA. Z 6 tys. ton szkodliwego metalu, które każdego roku zatruwają środowisko, prawie 2 tys. pochodzi ze spalania węgla. Rtęć wykorzystuje się też do produkcji urządzeń elektronicznych, kosmetyków wybielających skórę, akcesoriów stomatologicznych i oczywiście termometrów. Niepodlegający biodegradacji metal osadza się w glebie, przenika do atmosfery i zanieczyszcza zbiorniki wodne. Najbardziej podatne na zatrucie jest mięso ryb, które może być zanieczyszczane nawet bardzo daleko od źródła skażenia. Producenci sprzętu elektronicznego starają się obecnie zastąpić rtęć innymi substancjami. Większość produkowanych dziś termometrów ma już słupek wypełniony alkoholem zamiast szkodliwą rtęcią.

Porozumienie w sprawie rtęci było możliwe, ponieważ jego najwięksi przeciwnicy: Brazylia, Indie i Chiny, w końcu ustąpili. Nie bez znaczenia była też zmiana na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych. Barack Obama jeszcze jako senator proponował całkowity zakaz eksportu rtęci przez USA do roku 2013.

źródło: Dziennik