reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Firmy konkurują o zarządzanie składowiskiem w Sokółce


18 lutego 2009

Do prowadzenia wysypiska chętnych nie brakuje. Trzy firmy są zainteresowane prowadzeniem wysypiska śmieci w Karczach koło Sokółki. Nie wiadomo jednak, czy sokólscy radni zaakceptują propozycję którejkolwiek z nich.

Sokólska gmina ma zezwolenie na prowadzenie wysypiska odpadów w Karczach tylko do końca 2009 r. Potem obiekt musi zostać poddany rekultywacji i modernizacji. W planie gospodarki odpadami dla województwa podlaskiego na lata 2007-2010 założono bowiem, że w Karczach powstanie Zakład Zagospodarowania Odpadów Sokółka. Obsługiwałby on 14 gmin (Sokółka, Kuźnica, Krynki, Szudziałowo, Sidra, Czarna Białostocka, Krypno, Knyszyn, Jasionówka, Dobrzyniewo Duże, Wasilków, Supraśl, Gródek, Zabłudów). Ponieważ sokólska gmina jako jedyna w województwie podlaskim ma plan zagospodarowania przestrzennego na wysypisko, nie brakuje firm prywatnych, które chciałyby razem z nią rekultywować, modernizować, a następnie prowadzić ten obiekt.

Gmina na śmieciach sama zarabiać nie może. O przyszłości wysypiska w Karczach radni miejscy rozmawiali na ubiegło tygodniowej sesji. Okazało się, że do wyboru są dwie opcje: albo gmina utworzy spółkę prawa handlowego sama, albo z udziałem firmy prywatnej.

- Jeśli gmina samodzielnie powoła taką spółkę, wówczas pozostawi w swoim ręku kontrolę nad gospodarką odpadami. Może również ubiegać się o środki unijne na modernizację wysypiska. Jednak spółka nie może być nastawiona na zysk, czyli przy takim rozwiązaniu gmina nie zarobi - wyjaśniła Danuta Kowalczyk, radca prawny Urzędu Miejskiego w Sokółce. Gdyby natomiast powstała spółka prawa handlowego utworzona przez przedsiębiorstwo prywatne z udziałem gminy, firma miałaby 75 proc. udziałów, zaś Sokółka - 25 proc. Takim rozwiązaniem zainteresowane są białostocki "Czyścioch", który złożył ofertę wspólnie z MPO Sokółka, "Nowa Ekologia" z Warszawy oraz MPO Białystok.

- Ponieważ każda firma prywatna nastawia się na zysk, należy wziąć pod uwagę, że do Sokółki będą napływały śmieci z zewnątrz, a nie tylko z terenu objętego zasięgiem Zakładu Zagospodarowania Odpadów Sokółka - dodała Danuta Kowalczyk. Odpady na sesji nadzwyczajnej

źródło: Gazeta Współczesna (za odpady.net.pl)