reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kartony po sokach przestają straszyć


16 lutego 2009

3100 ton kartonów po sokach udało się zebrać w 2008 roku w ramach programu Rekarton. Do niedawna kartony te trafiały na wysypiska, bo uznawano je za nienadające się do przetworzenia. A składają się przecież z cennego aluminium, plastiku i papieru najwyższej jakości.

Popularne kartony po sokach i mleku, nazywane tetrapakami, to zmora ekologów i firm zbierających śmieci. Karton taki składa się z kilku warstw papieru, aluminium i polietylenu. Aby było sztywne, do produkcji wykorzystywany jest papier o bardzo długich włóknach, najczęściej pozyskiwany z drzew ścinanych w Skandynawii. Polietylen chroni napoje przed wilgocią, a aluminium przed działaniem światła i tlenu.

Do niedawna takie połączenie trzech surowców było nie do sforsowania przez firmy odzyskujące odpady. Dlatego zużyte tetrapaki hurtem lądowały na wysypiskach, powiększając góry śmieci.

Okazało się jednak, że da się oddzielić papier od aluminium i plastiku, a następnie surowce ponownie wykorzystać. W 2007 roku ruszył program Rekarton, do którego dobrowolnie przyłączają się producenci soków i mleczarnie. Rekarton nawiązał współpracę z kilkoma firmami, takimi jak Mondi w Świeciu czy Packprofil ze Śląska Opolskiego, które zainwestowały w technologię do odzyskiwania surowców z tetrapaków.

Właśnie podsumowano ubiegły rok akcji. Udało się zebrać i przetworzyć 3100 ton kartonów. To niewiele, bo w Polsce powstaje rocznie 74 tys. ton tych odpadów, ale i tak jest postęp, bo w 2007 roku przetworzono niewiele ponad 700 ton. Na przyszły rok plany są jeszcze większe, tym bardziej że kolejne firmy przyłączają się do programu.

Jak im pomóc i choć trochę zmniejszyć góry śmieci? Odpowiedź nie jest łatwa. Oczywiście trzeba segregować odpady, ale to, do którego pojemnika wrzucać kartony, zależy od konkretnego odbiorcy śmieci, z którym mamy podpisaną umowę. Po prostu różne firmy stosują różne technologie odzysku. Jedni wolą, aby tetrapaki składowane były w pojemniku z papierem, inni - z puszkami i plastikiem, a ci najbardziej zacofani technologicznie chcą je mieć razem ze śmieciami komunalnymi, które jadą na wysypisko. Nie ma innej rady, jak zadzwonić do odbiorcy śmieci i po prostu zapytać.

źródło: Dziennik