reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Najlepsze miejsce na budowę spalarni to...


13 lutego 2009

...Ostrów Grabowski. - Najlepsze, ze względów społecznych - przyznaje Michał Przepiera, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Każde inne wywołuje protesty mieszkańców

Na liście potencjalnych lokalizacji przyszłej spalarni śmieci ostały się już tylko dwa miejsca: ul. Gdańska - obok Elektrowni Szczecin, oraz Ostrów Grabowski - jedna z niezamieszkanych portowych wysp. 

Miasto coraz bardziej przychyla się do tego drugiego, choć z punktu widzenia kosztów budowy i eksploatacji korzystniejsza byłaby lokalizacja przy Gdańskiej. To teren należący do Zespołu Elektrowni Dolna Odra przyległy do elektrociepłowni, która byłaby odbiorcą energii cieplnej powstałej ze spalania śmieci. Wprawdzie to teren przemysłowy, ale po przeciwnej stronie ulicy stoją domy. A to oznacza kolejny konflikt z mieszkańcami, czego dowodem było niedzielne spotkanie z radą osiedla Wyspy Puckiej i Międzyodrza. Mieszkańcy tych domów (przypisanych do ul. Pieszej) krzyczeli, że nie pozwolą na postawienie tutaj spalarni.

- W związku z tym zamieszaniem i protestami, lepszym miejscem na budowę zakładu termicznej utylizacji odpadów byłby Ostrów Grabowski - przyznaje Michał Przepiera, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

Chodzi o teren położony obok niewielkiej oczyszczalni ścieków, należącej do spółki wodnej "Międzyodrze". Trafiają tu ścieki portowe (kolektorem) oraz ze statków i z miasta (beczkowozami). Najbliższe domy mieszkalne, położone przy ul. Gdańskiej, są w odległości około dwóch kilometrów. Bliżej jest do ogródków działkowych - na północ od planowanej lokalizacji - kilometr. Do oczyszczalni (a w przyszłości także do terminalu kontenerowego) prowadzi nowa droga, po której z powodzeniem mogłyby jeździć śmieciarki.

Jedyny mankament to konieczność budowy ciepłociągu, który odprowadzałby ciepło aż do Elektrowni Szczecin. To podnosi koszt inwestycji, ale też powoduje straty podczas eksploatacji.

Jest jeszcze jeden minus. Oba tereny nie należą do miasta, więc konieczny będzie dodatkowy wydatek na odkupienie gruntów od ZEDO (przy ul. Gdańskiej) lub Zarządu Morskich Portów (na Ostrowie Grabowskim).

Ostateczną decyzję co do lokalizacji spalarni miasto chce podjąć do wakacji. W marcu kilkudziesięciu mieszkańców Międzyodrza pojedzie na wyjazd studyjny do Kilonii, Roskilde i Malmoe, by obejrzeć działające tam spalarnie.

Szczecińska spalarnia ma kosztować 300 mln zł, 85 proc. tej kwoty możemy dostać z Unii Europejskiej, która wysoko ceni akceptację społeczną takich inwestycji.

Miejsce dla spalarni

W marcu ub.r. miasto i eksperci z krakowskiego Biura Inżynierii Środowiska i Rozwoju Technologii wytypowali pięć lokalizacji: oprócz dwóch na Międzyodrzu były to: Pomorzany (koło oczyszczalni ścieków i elektrowni), teren dawnego Wiskordu oraz przy ul. Stołczyńskiej. Ze względów ekonomicznych, najszybciej skreślono z listy dwie ostatnie lokalizacje. Do ustąpienia z Pomorzan zmusiły władze miasta silne protesty mieszkańców. To samo może się stać przy ul. Gdańskiej. Zostaje Ostrów Grabowski. 

źródło: Gazeta Wyborcza