Reklama:
Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.
spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew
Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
Aktualności
- Wkładajmy więcej energii w OZE
- Odpadowa konferencja - online!
- Teatr z odpadów
- Śmieci w lesie
- Odpady do spalarni
- Wraki po europejsku
- Forum "Dobre praktyki w gospodarce odpadami"
- Konferencja podsumowująca projekt "EKON-u"
- Rozstrzygnięcie konkursu edukacyjnego dla szkół!
- Polska w obliczu pozwów KE
- Za śmieci do więzienia?
- Apel ekoobywatela
Ankieta
Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?pozostałe ankiety
Centra recyklingu też oprotestowane
Aby nie stracić 6 mln zł wsparcia z tzw. norweskiego systemu, miasto musi ruszyć w tym roku z budową punktu gromadzenia odpadów. Choć to nie spalarnia, sprzeciw mieszkańców dla tej inwestycji może być równie wielki.
Miasto podpisało umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska w sprawie dofinansowania budowy pierwszego w Krakowie Zbiorczego Punktu Gromadzenia Odpadów. - Prace przy budowie pierwszego takiego punktu, który ma powstać w rejonie ul. Nowohuckiej ruszą jeszcze w tym roku - zapewnia wiceprezydent Tadeusz Trzmiel. - Będzie też drugie takie miejsce, na Baryczy. Tam powinien też powstać miejski zakład rozbiórki odpadów wielkogabarytowych - dodaje.
Na dwa takie centra recyklingu magistrat zdobył 6 mln zł dotacji ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. To mniej więcej dwie trzecie wartości całego projektu, który wyceniono na na ok. 9 mln złotych.
ZPGO to miejsca wzorowane na skandynawskich przykładach. Krakowianie za darmo będą mogli zostawiać tam zarówno śmieci posegregowane, jak i m.in. zużyty sprzęt AGD, stare opony, akumulatory czy zużyty olej. Są tak zaprojektowane, aby nie szkodzić środowisku.
Kraków wg różnych szacunków powinien mieć od 9 do 18 ZPGO. Niestety, choć ZPGO to nie spalarnia odpadów, mieszkańcy branych do tej pory lokalizacji protestowali z równym impetem. Pierwszy punkt miał powstać przy ul. Ojcowskiej, gdzie kilkaset osób zaprotestowało, obawiając się, że miasto chce budować pod ich oknami miniwysypisko.
Ale na spieranie się z mieszkańcami i przekonywanie ich do zmiany zdania nie ma już czasu. Podpisanie umowy z NFOŚ oznacza, że Kraków zobowiązał się przestrzegania przedstawionego przez siebie harmonogramu prac. Opóźnienia związane z protestami mieszkańców mogłyby doprowadzić do utraty nie tylko dopłaty z Funduszu, ale także dotacji z tzw. mechanizmu norweskiego. Tereny w Baryczy, na których ma stanąć jeden z punktów, mają już na szczęście plan zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje budowę podobnego zakładu. To miejsce oprotestowane być więc nie może.