reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Centra recyklingu też oprotestowane


10 lutego 2009

Aby nie stracić 6 mln zł wsparcia z tzw. norweskiego systemu, miasto musi ruszyć w tym roku z budową punktu gromadzenia odpadów. Choć to nie spalarnia, sprzeciw mieszkańców dla tej inwestycji może być równie wielki.

Miasto podpisało umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska w sprawie dofinansowania budowy pierwszego w Krakowie Zbiorczego Punktu Gromadzenia Odpadów. - Prace przy budowie pierwszego takiego punktu, który ma powstać w rejonie ul. Nowohuckiej ruszą jeszcze w tym roku - zapewnia wiceprezydent Tadeusz Trzmiel. - Będzie też drugie takie miejsce, na Baryczy. Tam powinien też powstać miejski zakład rozbiórki odpadów wielkogabarytowych - dodaje.

Na dwa takie centra recyklingu magistrat zdobył 6 mln zł dotacji ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. To mniej więcej dwie trzecie wartości całego projektu, który wyceniono na na ok. 9 mln złotych.

ZPGO to miejsca wzorowane na skandynawskich przykładach. Krakowianie za darmo będą mogli zostawiać tam zarówno śmieci posegregowane, jak i m.in. zużyty sprzęt AGD, stare opony, akumulatory czy zużyty olej. Są tak zaprojektowane, aby nie szkodzić środowisku.

Kraków wg różnych szacunków powinien mieć od 9 do 18 ZPGO. Niestety, choć ZPGO to nie spalarnia odpadów, mieszkańcy branych do tej pory lokalizacji protestowali z równym impetem. Pierwszy punkt miał powstać przy ul. Ojcowskiej, gdzie kilkaset osób zaprotestowało, obawiając się, że miasto chce budować pod ich oknami miniwysypisko.

Ale na spieranie się z mieszkańcami i przekonywanie ich do zmiany zdania nie ma już czasu. Podpisanie umowy z NFOŚ oznacza, że Kraków zobowiązał się przestrzegania przedstawionego przez siebie harmonogramu prac. Opóźnienia związane z protestami mieszkańców mogłyby doprowadzić do utraty nie tylko dopłaty z Funduszu, ale także dotacji z tzw. mechanizmu norweskiego. Tereny w Baryczy, na których ma stanąć jeden z punktów, mają już na szczęście plan zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje budowę podobnego zakładu. To miejsce oprotestowane być więc nie może.

źródło: Gazeta Wyborcza