reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

PTI przeciwko opłatom za zużyty e-sprzęt


10 lutego 2009

Zamiast likwidować przyczyny „wykluczania cyfrowego”, Senat RP wprowadził nową – tak Polskie Towarzystwo Informatyczne ocenia obowiązek opłaty wprowadzony do ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Polskie Towarzystwo Informatyczne przekazało na ręce posła Janusza Palikota z Komisji Nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo" swą opinię na temat art. 23a ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, wprowadzonego do ustawy w listopadzie 2008 roku (poprawka nr 17). Opracowanie stanowiska PTI do Komisji koordynował Wiesław Paluszyński.

Zgodnie z tym artykułem podmiot wprowadzający na rynek sprzęt jest obowiązany prowadzić publiczne kampanie edukacyjne oraz jest zobowiązany do wpłacania na rachunek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej co najmniej 0,1% swoich przychodów z tytułu wprowadzenia sprzętu.

Przepis ten został dodany w Senacie za zgodą Ministra Środowiska.

Zdaniem PTI opłaty te to nic innego jak nowy podatek, wprowadzony w okresie rozwijającego się kryzysu gospodarczego, który (wraz z tzw. limitami zbiórki) istotnie podnosi ceny sprzętu komputerowego.

PTI zwraca również uwagę m.in., że:

- przepis jest niefunkcjonalny, gdyż trudno jest wyobrazić kampanie edukacyjne prowadzone często za niewielkie kwoty przez kilka tysięcy podmiotów jednocześnie.

- dyrektywa UE o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (WEEE) nie przewiduje tworzenia tego rodzaju funduszy – państwo polskie jest zatem narażone na karę za ograniczanie swobody działalności gospodarczej.

- zapis preferuje organizacje odzysku prowadząc do monopolizacji rynku przez tylko niektóre firmy recyklingowe (te, które współpracują z organizacjami odzysku).

źródło:  www.pti.org.pl