reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Oto żarówka, która wystarczy na całe życie


09 lutego 2009

Energooszczędna żarówka, która świeci przez kilkadziesiąt lat? Teraz to możliwe. Brytyjscy naukowcy skonstruowali tanią i przyjazną dla środowiska diodę LED, która daje silne, białe światło przy wyjątkowo małym wykorzystaniu energii. Ma ona wystarczyć na 60 lat i kosztować zaledwie dwa funty.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Cambridge nowe diody są dwanaście razy bardziej wydajne od tradycyjnych świetlówek i trzy razy bardziej wydajne niż dostępne dziś w sklepach żarówki energooszczędne. Wynalazek Brytyjczyków jest przyjazny dla środowiska i naszej kieszeni, bo zżera dużo mniej prądu. Z obliczeń uczonych wynika, że gdyby nowe żarówki zostały wykorzystane w każdym z domów, procent energii elektrycznej używanej do oświetlania mieszkań obniżyłby się od 20 procent do 25 procent rocznie.

Diody LED nie są zupełną nowością, bo były wykorzystywane już wcześniej - m.in. w lampach rowerowych, telefonach komórkowych czy oświetleniu choinkowym, dotychczas jednak koszty ich produkcji były zbyt drogie do powszechnego stosowania. Pierwsze długowieczne żarówki pojawią się w brytyjskich sklepach w ciągu dwóch najbliższych lat. Ich cena to zaledwie dwa funty, czyli około 10 zł.

źródło: Dziennik, www.eartheasy.com