reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wywóz odpadów ma być wyraźnie droższy


09 lutego 2009

Puławski Zakład Usług Komunalnych zapowiada podwyżki cen wywozu odpadów. Firma w ciągu ostatniego roku zapłaciła 5 razy więcej opłat środowiskowych niż w 2007 roku. W strukturze kosztów stanowią one 60 proc.

Wzrost opłat środowiskowych dla firmy odbije się na mieszkańcach. Od marca czeka ich podwyżka należności za odbiór śmieci. Opłaty w Puławach wzrosną z 8 zł 78 groszy za pojemnik 120 - 140 litrów do 10 zł 70 groszy. Za pojemnik 240 litrów trzeba będzie zapłacić 15 zł 10 groszy. Na terenie powiatu opłaty wyniosą odpowiednio 13 zł 80 groszy i 18 złotych 80 groszy. Ostatnia podwyżka dla mieszkańców Puław była 3 lata temu, a powiatu - w ubiegłym roku.

Głównym zadaniem firmy jest teraz zmniejszenie masy odpadów wywożonych na wysypisko. Chodzi o to, aby obniżyć koszty przedsiębiorstwa. ZUK zainwestuje w produkcję paliwa alternatywnego. Będą to rozdrobnione części odpadów nadających się do spalenia, z których korzystają cementownie.

- Produkcja paliwa alternatywnego pozwoli na ograniczenie masy deponowanych odpadów o 30-50 proc. i znacznie obniży koszty firmy - mówi Andrzej Ryl, prezes ZUK.

Niezbędna jest też poprawa działania podległego ZUK Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. Chodzi o to, aby ograniczyć jego awaryjność. Ponadto uruchomiona zostanie druga linia do sortowania.

ZUK myśli o budowie drugiej niecki wysypiskowej. Pierwsza powstała 8 lat temu.

- Nowa niecka może być potrzebna za 4-5 lat - przewiduje prezes. - Zostało na nią zabezpieczone miejsce obok istniejącego wysypiska.

Zakład Usług Komunalnych wykorzystał w ubiegłym roku tylko około 150 tys. zł ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska, choć złożył wnioski na kwotę 720 tys. Pieniądze zostały przeznaczone na przedsięwzięcia poprawiające standardy środowiskowe w funkcjonowaniu firmy, nie zostały jednak dokończone. Chodzi o uruchomienie punktu unieszkodliwiania sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

- Środki z funduszu musiałyby być rozliczone w ciągu roku kalendarzowego. Z przyczyn niezależnych od firmy plany, które miały się zamknąć w ubiegłym roku, przesunęły się na ten rok - mówi prezes Andrzej Ryl.

żródło: Kurier Lubelski