reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Dodatkowe pieniądza dla Białegostoku


06 lutego 2009

Białystok może liczyć na dodatkowe 90 milionów złotych z programu Infrastruktura i Środowisko. Pójdą na zakład termicznej utylizacji odpadów.

Białystok może liczyć na dodatkowe 90 mln zł z programu Infrastruktura i Środowisko. Pójdą na zakład termicznej utylizacji odpadów. A jest on najdroższym elementem "śmieciowej układanki", z którą jak najszybciej muszą zmierzyć się władze miasta.

Do tej pory mówiło się o unijnym wsparciu kwotą 243 mln zł tego projektu, wartego w sumie 407 mln zł. Teraz wiadomo, że Białystok oszczędzi kolejne 90 mln zł. Nową listę projektów kluczowych zaakceptowała już minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Wczoraj dobrą nowiną podzielił się z dziennikarzami wiceprezydent miasta Adam Poliński, wspierany przez podlaskiego posła PO Roberta Tyszkiewicza. Ten drugi prosił dziennikarzy, by informując mieszkańców o budowie spalarni, nie dawali się wmanipulować w gry polityków przed zbliżającymi się wyborami w 2010 r. Sam jednak nie omieszkał pochwalić się, że dodatkowe pieniądze są zasługą nie tylko samorządowców z Białegostoku, ale i jego osobistych starań w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Odłóżmy jednak politykę na bok. Ważniejsze są fakty dotyczące białostockiego zakładu termicznej utylizacji odpadów. Adam Poliński poinformował, że miasto ma już firmę, która zajmie się opracowaniem raportu oddziaływania zakładu na środowisko.

- Jest to polsko-francuskie konsorcjum firm Energopomiar z Gliwic i Cabinet D'Etudes Marc Merlin societe anonyme a conseil d'administration. Opracowanie zostanie przygotowane za 122 tys. zł. Dostaniemy je w ciągu trzech miesięcy od podpisania umowy - mówił wiceprezydent.

Nie wskaże jeszcze dokładnej lokalizacji. A pod uwagę brane są trzy. Pierwsza to okolice osiedla Nowe Miasto i istniejącej tam elektrociepłowni. Druga - okolice oczyszczalni ścieków przy Produkcyjnej. I trzecia - strefa przemysłowa w rejonie ul. Andersa.

Ta trzecia nieoficjalnie wskazywana jest jako najbardziej optymalna. Na wskazanie oficjalne trzeba będzie poczekać kilka miesięcy. Poliński zapowiada, że decyzja odnośnie lokalizacji powinna zapaść w drugiej połowie roku. Równolegle miasto chce przeprowadzić kampanię informacyjną dotyczącą spalarni. W budżecie jest na to około 300 tys. zł. Miasto chciałoby wciągnąć do dyskusji o zakładzie jak największe grono białostoczan.

Zakład termicznej utylizacji odpadów jest tylko jednym z elementów śmieciowej układanki. Najdroższym - na spalarnię ma pójść około 250 mln zł.

- Ale równie istotna jest budowa pola składowego w Hryniewiczach, gdzie trafiałyby żużle z procesu spalania, oraz rozbudowa systemu segregacji odpadów - deklaruje Poliński.

Prace przy tworzeniu kompleksowego systemu gospodarowania białostockimi śmieciami mają zakończyć się w roku 2014.

źródło: Gazeta Wyborcza