reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W Toruniu powstanie ZUOK


29 stycznia 2009

30 stycznia 2009 r. zostanie  w Toruniu wmurowany kamień węgielny pod budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Wartość inwestycji przekracza 15 mln euro.

Inwestycja realizowana jest w ramach Projektu "Gospodarka odpadami komunalnymi w Toruniu", który otrzymał dofinansowanie Funduszu Spójności w wysokości 71% kosztów kwalifikowanych określonych w Decyzji Komisji Europejskiej, czyli 10,8 mln euro. Wartość kosztów kwalifikowanych całego projektu wynosi 15 949 158,49 euro, natomiast wartość Kontraktu "Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu" – 15 194 348,07 euro. Kontrakt realizowany jest przez firmę Budimex Dromex SA z Warszawy. Decyzja o pozwoleniu na budowę uprawomocniła się 4 grudnia 2008 r. Zakład powstanie przy ul. Kociewskiej, a jego budowę będzie nadzorowało MPO w Toruniu.

Głównym celem projektu jest stworzenie kompleksowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Toruniu oraz gminach Lubicz, Obrowo i Wielka Nieszawka, spełniającego  aktualne wymagania prawne obowiązujące w Polsce oraz wymagania zawarte w dyrektywach Wspólnoty Europejskiej.
Cel ten zostanie zrealizowany między innymi poprzez budowę nowoczesnego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu oraz rozwój i dostosowanie systemu selektywnej zbiórki odpadów.

Zgodnie z Decyzją Komisji Europejskiej z dnia 19.12.2005 r. przyznającej dofinansowanie dla projektu "Gospodarka odpadami komunalnymi w Toruniu", budowę Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych należy zrealizować do 31.12.2009 r., natomiast Projekt musi zostać rozliczony do 31.12.2010 r. W chwili obecnej nie istnieje zagrożenie niedotrzymania tych terminów.

Realizacja projektu obejmuje również dostosowanie istniejącego systemu zbiórki odpadów komunalnych do wymagań prawnych (między innymi w zakresie ograniczenia składowania odpadów biodegradowalnych) oraz powstającego zakładu. Nowy system zostanie w pełni wdrożony w 2009 roku.

Kamień węgielny pod nową inwestycję zostanie wmurowany 30 stycznia o godz. 11.00 na terenie budowy przy ul. Kociewskiej m.in. z udziałem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przedstawicieli firmy Budimex Dromex.

źródło: torun.pl