reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zmowa firm śmieciowych w Częstochowie?


29 stycznia 2009

Aż trzy miliony złotych kary ma zapłacić siedem częstochowskich firm śmieciowych. Po naszym tekście okazało się, że stosowały niezgodne z prawem praktyki monopolistyczne.

We wrześniu 2006 roku pisaliśmy - zaalarmowani przez Czytelników - że firmy zajmujące się wywozem nieczystości szykują dla częstochowian drastyczne podwyżki, sięgające nawet 70 procent. Wprowadzały je jednocześnie, a ceny ustaliły na identycznym poziomie. Alicja Kral, ówczesna dyrektorka katowickiej delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, podczas rozmowy z "Gazetą" uznała, że taki zbieg okoliczności wydaje się podejrzany. - Czy aby nie doszło do zmowy cenowej? - zaczęła się zastanawiać i zleciła swoim podwładnym wnikliwe zbadanie sprawy.

Po ponad dwóch latach postępowania podejrzenia się potwierdziły: siedem firm działających na częstochowskim rynku dopuściło się niedozwolonej przez prawo zmowy cenowej. - Przestały ze sobą konkurować, ustalając wspólne ceny - tłumaczy Magdalena Iwańska-Płonka z katowickiego UOKiK. - Przez takie monopolistyczne praktyki konsumenci nie mogli wybrać najkorzystniejszej dla siebie oferty, skoro oferty wszystkich firm były takie same.

Jak tłumaczy Iwańska-Płonka, postępowanie w takich sprawach zawsze jest bardzo żmudne i ciężkie dowodowo. Trudno oczekiwać, by firmy tego rodzaju niezgodne z prawem porozumienie zawierały na piśmie, a spotkanie protokołowały. - Nie mamy obowiązku zdobyć takich dowodów, bo ustalenia mogły się odbywać telefonicznie czy drogą mailową - wyjaśnia przedstawicielka urzędu antymonopolowego. Wystarczą dowody pośrednie. A tych, naszym zdaniem, w tym wypadku jest wiele.

- Że spotkaliśmy się w urzędzie miasta? To przecież śmieszne! - denerwuje się Marek Brzozowski, prezes Sity, która zgodnie z werdyktem UOKiK ma zapłacić prawie 481 tys. zł kary.

- Ależ nikt nie twierdzi, że to podczas spotkania w urzędzie miasta doszło do zawarcia bezprawnego porozumienia - twierdzi Iwańska-Płonka. - To jednak dowód, że przed podjętą jednocześnie decyzją o podwyżkach i ustaleniem cen na jednakowym poziomie przedstawiciele firm spotykali się, dyskutowali o wspólnych sprawach. Mogły być i inne spotkania, już bez udziału przedstawicieli władz miasta.

Razem z oceną, że doszło do zmowy cenowej, zapadła decyzja o wysokości kary za udział w niej: w sumie blisko 3 mln zł. Remondis ma według UOKiK zapłacić ponad 1,8 mln zł, Sita - prawie 481 tys. zł, spółka Ochrona Środowiska z Kamienicy Polskiej - prawie 10 tys. zł, a resztę cztery firmy powiązane ze znaną w branży rodziną Strach: Zakład Oczyszczania Miasta - ok. 90 tys. zł, Prywatny Zakład Oczyszczania Miasta - prawie 240 tys. zł, Wywóz Nieczystości oraz Przewóz Ładunków - ok. 270 tys. zł oraz Professional - blisko 35 tys. zł.

- Wysokość kary zależy od przychodów firmy - tłumaczy Iwańska-Płonka. - Na jej wysokość nie wpłynął fakt, że od 1 stycznia ubiegłego roku zmowa cenowa już na częstochowskim rynku nie obowiązuje. Firmy zmieniły ceny nie po to, by ją przerwać, a z powodu zmiany sytuacji na rynku.

- Decyzja UOKiK jest niesprawiedliwa, a nałożona na nas kara - ogromnie wysoka - twierdzi Marek Oleś, dyrektor firmy Remondis. Podobnie jak szefowie wszystkich pozostałych firm, do zmowy cenowej się nie przyznaje.

Decyzja nie jest ostateczna. Wszystkie firmy odwołały się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który funkcjonuje przy Sądzie Okręgowym w Warszawie.

źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa