reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Podsumowanie akcji "Elektrorecykling"


28 stycznia 2009

Elektrorecykling to bezpłatne zbiórki sprzętu elektrycznego i elektronicznego, organizowane przez Firmę Remondis i Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim przy współpracy z Inicjatywą Młodzieżową. 1 lipca 2006 zaczęła obowiązywać ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która nakłada na każdego użytkownika sprzętu obowiązek przekazania starych urządzeń firmom do tego uprawnionym (rejestr w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska). W myśl tej ustawy odpady elektryczne i elektroniczne nie mogą trafiać do strumienia odpadów komunalnych i muszą być zbierane selektywnie. 

Dlaczego tak ważne jest selektywne zbieranie i przetwarzanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego? Zużyte urządzenia – z pozoru nieszkodliwe – zawierają wiele substancji niebezpiecznych, które degradują środowisko, powodują efekt cieplarniany, a przede wszystkim mają bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi. Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne zawierają duże ilości takich substancji niebezpiecznych jak:

 • ołów (monitory, baterie),
 • rtęć (termostaty, przełączniki),
 • kadm (płytki drukowane),
 • chrom,
 • beryl (plastik, kable),
 • freon (układ chłodniczy, obudowa).

Niewłaściwe zagospodarowanie tego typu odpadów może spowodować, że zawarte w nich substancje niebezpieczne zaczną przedostawać się do gleby, wód gruntowych i powietrza, stanowiąc zagrożenie dla środowiska. Zgodnie z nowymi przepisami kto nie dostosuje się do zapisów ustawy, będzie podlegał karze grzywny. W myśl ustawy selektywnemu zbieraniu podlegają następujące urządzenia:

 • wielkogabarytowy sprzęt gospodarstwa domowego (lodówki, zamrażarki, pralki),
 • telewizory i monitory,
 • małogabarytowe urządzenia AGD (np. tostery, roboty kuchenne),
 • narzędzia, zabawki,
 • świetlówki, lampy wykładowcze,
 • sprzęt komputerowy i audiowizualny.

Remondis bezpłatne przyjmuje zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny na terenie swojej bazy przy ul. Gulińskiego 13 A. Od miesiąca maja 2007 firma Remondis i Urząd Miasta - Centrum Edukacji Ekologicznej przy pomocy młodzieży skupionej w Inicjatywie Młodzieżowej przeprowadzili kampanie informacyjne wśród mieszkańców naszego miasta oraz zbiórki z zakresu elektrosprzętu. Zbiórki trwały od maja do października 2007 roku. Terenami objętymi zbiórką były osiedla: Henryków, Kolonia Robotnicza, Ludwików, Gutwin, Denków. W 2007 roku w wyniku przeprowadzonych zbiórek zostało zebranych ok. 28 ton  zużytego sprzętu, tj. 168 metrów sześciennych. W roku 2008 akcję przeprowadzono w dzielnicach: Koszary, Ludwików, Pułanki, Ogrody oraz na terenie ul. Bałtowskiej i Sienkiewicza. Zebrano ponad 30 ton zużytego sprzętu elektronicznego. Mieszkańcy osiedli mogą pozbyć się nieodpłatne zużytych urządzeń w wyznaczonych punktach zbiórki, taki właśnie punkt znajduje się na os. Stawki za Osiedlowym Domem Społecznym „Malwa” – Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki”. Niebawem zostaną uruchomione punkty zbiórki na terenie innych spółdzielni  mieszkaniowych w Ostrowcu, przy których zostaną ustawiane kontenery na tego typu odpady. Od punktów handlu, sklepów RTV - AGD, które odbierają zużyty elektrosprzęt, osób prywatnych REMONDIS Ostrowiec nie pobiera opłaty za utylizację. Proponuje natomiast wyposażenie w odpowiednie pojemniki lub kontenery na zasadach dzierżawy, transport oraz dokumenty poświadczające odbiór odpadów. W przypadku takich podmiotów jak szkoły, urzędy, placówki, ośrodki, firmy, producenci oraz importerzy, ustawa jasno reguluje obowiązek uiszczania opłaty za utylizację oraz  wykazania się w razie kontroli dokumentem poświadczającym przekazanie odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dyrektor ostrowieckiego oddziału Remondis – Hubert Januszewski osobiście podziękował młodzieży skupionej w Inicjatywie Młodzieżowej za aktywny udział w programie zbiórki odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego oraz przeprowadzenie akcji promocyjno – informacyjnej. Spotkanie zostało 23 stycznia b.r. zorganizowane w lokalu Inicjatywy Młodzieżowej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5. Na spotkaniu obecni byli: prezes Hubert Januszewski i Izabela Szymańska z Remondis Ostrowiec sp. z o.o., Anatolij Kozak – przedstawiciel ukraińskiego oddziału firmy Remondis, Sergiusz Olejniczak - koordynator Centrum Edukacji Ekologicznej oraz członkowie Inicjatywy Młodzieżowej. Młodzież otrzymała pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

źródło: um.ostrowiec.pl