reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Spalarnia w Krakowie stanie przy Giedroycia?


26 stycznia 2009

Za tydzień, po powrocie z urlopu, prezydent Jacek Majchrowski ogłosi, gdzie chciałby budować spalarnię odpadów. Ze wszystkich nieoficjalnych informacji wynika, że wskaże tereny przy ul. Giedroycia nieopodal Mogiły.

Działki, o których mowa, z wielu względów są świetnym miejscem, by wybudować na nich tak wielki zakład jak spalarnia odpadów. W przeciwieństwie do terenów elektrociepłowni w Łęgu, leżą daleko od centrum miasta. Podobnie jak tereny Garbarni na Rybitwach, ale o tej lokalizacji - mimo że zdaniem KHK jest najlepszą z możliwych - nie chcą już rozmawiać radni dzielnicy XIII.

Tereny przy Giedroycia mają jeszcze trzy plusy. Za dwa lata tuż obok nich będzie przebiegać dwupasmowa wschodnia obwodnica Krakowa oraz powstanie węzeł łączący ją z ulicami Igołomską i Ptaszyckiego. Bliskość obwodnicy z pewnością zmniejszy uciążliwości związane z transportem śmieci do spalarni (będzie tam co dzień dojeżdżać ponad 50 ciężarówek).

Inwestycja przy Giedroycia ma również znaczenie ekonomiczne: podpięcie kotłów ciepłowniczych spalarni nie będzie zbyt kosztowne, bo od rurociągów przenoszących wodę do kaloryferów w Nowej Hucie działki przy Giedroycia dzieli zaledwie kilkaset metrów.

Jest też trzecia - chyba najważniejsza - zaleta tego miejsca. To tam, mimo że kilka dni temu i w Mogile znalazło się kilkadziesiąt osób, które nie chcą się zgodzić na inwestycję Holdingu za żadną cenę, budowa spalarni spotkała się z najcieplejszym przyjęciem.

KHK zorganizowało zaledwie kilka spotkań z mieszkańcami oraz radnymi dzielnicy XVIII i szybko doszło z nimi do porozumienia. W przeciwieństwie do innych dzielnic, tu mieszkańcy dali się przekonać argumentom naukowym.

Na podstawie stanowisk mieszkańców rejonów najbliżej położonych planowanej spalarni powstała już lista inwestycji, których realizacja ma towarzyszyć jej budowie. Holding zadeklarował, że jeszcze w tym roku rozpocznie budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej przy ulicach w Mogile - mieszkańcy wnioskowali o to od dawna, ale jak do tej pory zadania nie zostały wpisane na listę miejskich inwestycji.

- Analizy, które przygotowaliśmy, wskazują na jedno miejsce, ale nim nie przejrzy ich prezydent, nie będzie oficjalnej decyzji. Rada miasta oczekuje, że to on wskaże lokalizację, a prezydent nie zamierza od tego uciekać. Musimy jednak poczekać jeszcze tydzień. Wtedy prezydent wróci z urlopu i zwoła konferencję prasową - wyjaśnia wiceprezydent Wiesław Starowicz, nadzorujący inwestycję.

Decyzja nie oznacza końca konsultacji społecznych. Zgodnie z prawem muszą trwać przed i po wydaniu decyzji środowiskowej, a nawet w czasie realizacji spalarni. Jednak po tym, jak prezydent wskaże teren, będą w nich uczestniczyć tylko mieszkańcy najbliższego otoczenia zakładu.

źródło: Gazeta Wyborcza