reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Spalarnia w Olsztynie ruszy dopiero wiosną


23 stycznia 2009

Rosną stosy odpadów w olsztyńskiej oczyszczalni, choć już od początku roku miały być suszone i spalane. Jednak wykonawca przesuwa kolejne terminy rozruchu

Osady są odpadem, który powstaje w wyniku oczyszczania ścieków. Do tej pory były odwadniane na tzw. poletkach osadowych i przechowywane na składowisku na terenie oczyszczalni. Jednak ich zagospodarowanie jest poważnym problemem ze względu na dużą objętość, zawartość metali ciężkich oraz zanieczyszczenie mikrobiologiczne.

Taki osad przez nieprzyjemny zapach jest też uciążliwością dla mieszkańców. 

Dlatego miasto zdecydowało się na budowę suszarni i spalarni. Urządzenia te pozwalają znacznie ograniczyć ilość odpadów. Po przerobie zamiast 16,7 tys. m sześc. na rok, pozostawałoby ich jedynie 1,1 tys. m. sześc. Na dodatek pozostałość, czyli tzw. "popiół odpadowy", można wykorzystać jako podbudowę dróg.

Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, bo termin uruchomienia spalarni oddala się coraz bardziej. Według pierwszych harmonogramów, prace miały być skończone już w styczniu 2008 r. - Jednak projektowanie przedłużało się i termin nie został dotrzymany. W wyniku ugody zawartej z wykonawcami ustalono, że spalarnia zostanie uruchomiona do końca grudnia ubiegłego roku - wyjaśnia Magdalena Górecka z biura prasowego Urzędu Miasta.

Jednak nawet wydłużony czas na rozruch suszarni i spalarni nie zostanie dotrzymany. Wykonawca przedstawił urzędnikom harmonogram, z którego wynika, że stanie się to dopiero w kwietniu tego roku. Stan zaawansowania kontraktu to obecnie 88 proc. Opóźnienie sięga już 15 miesięcy.

Skąd kolejne problemy? - Wynikły z konieczności dostosowania przez włoskiego dostawcę instalacji technologicznej do wymagań zawartych w programie funkcjonalno-użytkowym. W tym przypadku urządzenia muszą być tak zgrane, żeby zarówno suszarnia, jak i spalarnia działały w jednym obiekcie - tłumaczy Magdalena Górecka.

Urzędnicy starają się "zdopingować" wykonawców, naliczając kary umowne od wartego ok. 30 mln zł kontraktu. - Nie wyobrażam sobie, żeby kwietniowy termin nie został dotrzymany - mówi Górecka.

źródło: Gazeta Wyborcza