reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Pabianice oszczędnie świecą przykładem


22 stycznia 2009

Pabianice przystąpiły do europejskiego programu GreenLight. Wdrażany przez Komisję Europejską projekt zakłada ograniczenie emisji dwutlenku węgla, towarzyszącej produkcji energii elektrycznej. Program GreenLight ruszył w roku 2000, po obejmującym także Polskę rozszerzeniu Unii Europejskiej kontynuowany jest jako NewGreenLight.

- Wspólnie z zakładem energetycznym zmodernizowaliśmy wszystkie 5040 miejskich latarń - podkreśla Jarosław Cichosz, wiceprezydent Pabianic. - Modernizacja objęła 4800 tzw. punktów świetlnych, pozostałe były unowocześnione już wcześniej.

Modernizacja punktów świetlnych, czyli miejskich latarń, polegała na wymianie wysięgników, założeniu specjalnych luster w oprawach żarówek, wreszcie wymianie samych żarówek na energooszczędne. Pabianice, wspólnie z zakładem energetycznym, zapłaciły za to 5 mln złotych.

- Jesteśmy jeszcze w trakcie okresu rozliczeniowego, ale zgodnie z założeniami projektowymi ta inwestycja powinna zapewnić 48-procentową redukcję wielkości wcześniejszego zamówienia na energię - mówi wiceprezydent Cichosz.

Do programu GreenLight mogą przystąpić instytucje, samorządy i przedsiębiorstwa, które zmodernizowały przynajmniej połowę oświetlenia albo zmniejszyły o 30 proc. ogólne zużycie energii.

- To są wymogi umożliwiające uczestnictwo w programie, ale oczywiście projekt trzeba nadal kontynuować - dodaje Ryszard Zwierchanowski, z koordynującej wdrażanie Green-Light Polskiej Agencji Poszanowania Energii. - W zasadzie nabór nowych instytucji do programu właśnie się zakończył, ale Pabianice zgłosiły się jeszcze w grudniu. Ich dane trafiły już do koordynatora europejskiego we Włoszech.

Do Pabianic dotarła już specjalna tabliczka, potwierdzająca uczestnictwo w GreenLight. Wczoraj Jarosław Cichosz przykręcił ją do fasady urzędu miasta.

- Poza tabliczką i certyfikatem uczestnictwo w programie nie daje żadnych pieniędzy czy nagród - tłumaczy wiceprezydent. - Ale my chcemy się zobowiązać do dalszej modernizacji oświetlenia.

Na pewno wymieniane będą świetlówki w pabianickim magistracie. Potem zapewne także w innych miejskich instytucjach. Rozważane jest ograniczenie oświetlenia miasta nocą, między godziną pierwszą a czwartą rano. Wymagałoby to zainstalowania specjalnych szaf sterowniczych.

- Ważne jest, że Pabianice pojawiają się we wszystkich europejskich materiałach związanych z GreenLight - dodaje Agnieszka Skalska, rzeczniczka urzędu miasta. - A na co dzień będziemy płacić niższe rachunki za prąd.

źródło: Polska The Times