reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Szukają pieniędzy na usuwanie azbestu


21 stycznia 2009

Władze Pruszcza Gd. wypowiedziały wojnę azbestowi. Co prawda zrobiły to pod presją unijnych przepisów, zgodnie z którymi rakotwórczy materiał powinien zostać usunięty w krajach Wspólnoty do roku 2032, jednak mieszkańcy mają szansę na zdrowsze życie. Mogą też wystąpić do władz miasta o pomoc w samodzielnym pozbyciu się niebezpiecznej substancji.

- W miarę posiadanych środków współfinansujemy likwidację azbestu przez osoby prywatne - mówi Ewelina Katewicz, inspektor ds. ochrony środowiska Urzędu Miasta. - W ubiegłym roku mieszkańcy mogli liczyć na pokrycie 50 procent kosztów tej operacji, w tym odsetek ten być może będzie jeszcze większy.

Ewelina Katewicz zapowiada, że samorząd nie tylko rezerwuje na ten cel środki z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, lecz także szuka innych źródeł finansowania. W przyszłym miesiącu miasto wystąpi o nie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Jeśli uda się nam pozyskać te środki, będziemy w stanie w całości pokryć koszty na przykład zdjęcia i składowania eternitu - obiecuje.

Materiał ten to nie jedyny produkt, zawierający azbest. Znaleźć go można w około trzech tysiącach wyrobów. W Polsce najczęściej był używany do produkcji papy dachowej, płyt elewacyjnych i balkonowych, rur wodociągowych, kanalizacyjnych i c.o., przewodów kominowych i zsypów w blokach, sprzęgieł i hamulców do wind, różnych typów izolacji cieplnej, bojlerów, kotłów, wymienników ciepła i koców ognioodpornych.

Obowiązek inwentaryzacji i usuwania wyrobów zawierających azbest spoczywa na właścicielach nieruchomości (domów, sklepów, obiektów przemysłowych itp.), wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych, a w przypadku budynków komunalnych - na gminach.

Powodem walki z azbestem są względy zdrowotne. Oddychanie powietrzem, w którym znajdują się jego niewidzialne dla oka włókna, prowadzi do wielu chorób układu oddechowego. Są to m.in. pylica azbestowa, międzybłonniak opłucnej i otrzewnej oraz rak płuc - najpowszechniejszy nowotwór złośliwy powodowany przez azbest.

- Na wnioski mieszkańców o dofinansowanie likwidacji azbestu czekamy do 15 lutego - informuje Ewelina Katewicz. - Na ich podstawie oszacujemy rzeczywiste tegoroczne koszty programu. Na razie do dyspozycji z GFOŚiGW mamy 40 tysięcy złotych. Warto się więc pospieszyć.

Osoby, które chcą złożyć wniosek o dofinansowanie likwidacji azbestu, mogą to zrobić w UM w Pruszczu Gdańskim, przy ulicy Grunwaldzkiej 20 (pokój nr 36). Kontakt telefoniczny pod numerem 058 775 99 31. Więcej informacji w internecie na stronie www.pruszcz-gdanski.pl

źródło: www.pruszczgdanski.naszemiasto.pl