reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kryzys nie przeszkadza wydatkom na ekologię


20 stycznia 2009

Polskie firmy wydadzą na ekologię 28 miliardów złotych do 2013 roku, z tego najwięcej na ochronę powietrza i oczyszczanie wody.

Większość proekologicznych inwestycji przedsiębiorcy realizują po to, by dostosować się do unijnych standardów i oszczędzić energię.

– Jak pokazują badania przeprowadzone w naszym kraju, mimo kryzysu gospodarczego firmy nie zmniejszają nakładów na ochronę środowiska. Spodziewam się nawet wzrostu wydatków na ten cel – mówi ekonomistka Elżbieta Broniewicz z Politechniki Białostockiej.

Z dokumentu „Polityka ekologiczna państwa” przygotowanego przez resort środowiska wynika, że działające w kraju firmy wydadzą na ekologię w ciągu czterech lat ok. 28 mld zł.

W 2007 r. przedsiębiorcy zainwestowali w proekologiczne przedsięwzięcia łącznie 4,1 mld zł. Do tej pory największe sumy szły na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza, choć niewiele mniejsze były wydatkowane na gospodarkę wodą i ściekami. Na trzecim miejscu jest zarządzanie odpadami. Taki podział utrzyma się w kolejnych latach, jednak przedsiębiorcom będzie przybywać obowiązków w nowych obszarach, np. walki z hałasem.

Inwestycje proekologiczne planują nawet firmy, które dotkliwie odczuwają kryzys. – Wstrzymaliśmy dużo inwestycji, ale niezbędne przedsięwzięcia będą realizowane. Dlatego budujemy nowy zakład chemiczny i oczyszczalnię ścieków w Krakowie – mówi Andrzej Krzyształowski, rzecznik AlcerolMittal.

Do końca przyszłego roku, zgodnie z wymogami traktatu akcesyjnego, zakłady spożywcze w miejscowościach powyżej 4 tys. mieszkańców muszą mieć oczyszczalnie ścieków. Większość dużych przedsiębiorstw dostosowała się już do tych wymogów. – Teraz wyzwaniem są ceny energii, która zdrożała przynajmniej o 25 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Dlatego inwestujemy w energooszczędne linie produkcyjne – mówi Marek Wojtyna, prezes Żywca Zdroju. W tym roku firma kupuje za 3,5 mln euro linię produkcyjną do zakładu w Jeleśni.

źródło: Rzeczpospolita