reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kartony można przekazać osobom fizycznym


16 stycznia 2009

Przedsiębiorcy mogą zmniejszyć koszty gospodarowania odpadami z kartonowych i drewnianych opakowań.

ZMIANA PRAWA

Firmy nie muszą wyrzucać tekturowych pudeł i drewnianych skrzynek używanych do pakowania towarów. Mogą je teraz legalnie przekazywać osobom fizycznym, które będą mogły wykorzystywać tego rodzaju odpady powtórnie jako opakowania lub paliwo. Taką możliwość wprowadza rozporządzenie ministra środowiska z 19 grudnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom niebędącym przedsiębiorcami (Dz.U. nr 235, poz. 1614).

Przekazanie opakowań może nastąpić tylko w takich sytuacjach, kiedy odpady te nie będą wymagały przetworzenia. Rozporządzenie wskazuje, że opakowania z drewna można przekazać osobom fizycznym także wtedy, gdy posłużą one do wykonywania drobnych napraw i konserwacji. Tak samo jest w przypadku opakowań z towarów tekstylnych.

Zmiana ta sprawi, że w przypadku pudełek z tektury i skrzynek drewnianych przedsiębiorcy nie muszą ponosić kosztów związanych z ich składowaniem. Ponadto w ten sposób będą oszczędzane także surowce naturalne.

Nowelizacja rozporządzenia pozwala także na przekazanie odpadów, jakimi są żużle czy mieszanki popiołowo-żużlowe z odpadów paleniskowych, a także te, które pochodzą z pieców szybowych lub obrotowych. Takie odpady mogą być wykorzystane do utwardzania dróg i placów. Przepisy zastrzegają, że taki sposób wykorzystania żużlu nie może powodować zapylenia. Tak więc tego rodzaju odpadów nie można wysypywać bezpośrednio na drogi.

Z kolei stałe osady powstałe z oczyszczania buraków można wykorzystywać do poprawy fizycznych, chemicznych lub biologicznych właściwości gleby.

źródło: Gazeta Prawna