reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Powstała ekoetyczna mapa dla stolicy


16 stycznia 2009

- Jako świadomi konsumenci możemy redukować nasz negatywny wpływ na środowisko i pozytywnie kształtować świat, w którym żyjemy - mówią autorzy wydanego niedawno "Spacerownika po świadomej konsumpcji". Dzięki niemu łatwiej będzie dokonać ekoetycznych wyborów w Warszawie i Krakowie.

Idea "Spacerownika po świadomej konsumpcji" dla Krakowa i Warszawy, czyli przewodnika po ekoetycznych miejscach, zrodziła się z działalności dwóch organizacji pozarządowych: Polskiej Zielonej Sieci - ogólnopolskiej organizacji, której celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska, i Grupy eFTe - warszawskiego stowarzyszenia działającego na rzecz świadomej konsumpcji i sprawiedliwego handlu (Fairtrade).

Przez kilka miesięcy jego pracownicy eksplorowali oba miasta w poszukiwaniu ekoetycznych miejsc.

- Promujemy Fairtrade, recykling i ekonomię społeczną. Ale złapaliśmy się na tym, że trudno było nam odpowiadać na pytania: "Gdzie można kupić coś ekologicznego?". Uznaliśmy, że taki przewodnik jest bardzo potrzebny i przysłuży się wszystkim, którzy chcą być ekoetyczni - tłumaczy koordynatorka projektu Małgorzata Krzystkiewicz z Polskiej Zielonej Sieci.

W spacerowniku znalazły się sklepy, kawiarnie i punkty sprzedające produkty ekologiczne i Fairtrade, rzeczy z recyklingu, handmade, ale także miejsca naprawy. - Wybraliśmy nie te komercyjne, ale te, które realizują wiele ciekawych rzeczy - bezpłatne warsztaty, imprezy kulturalne, pokazy filmów, debaty czy zatrudniają osoby wykluczone z rynku pracy np. z powodu bezdomności - opowiada Krzystkiewicz.

Na mapie Krakowa i Warszawy zaznaczono po 35 takich lokali. - W stolicy jest więcej kawiarni Fairtrade, a w Krakowie sklepów z produktami ekologicznymi - twierdzi Krzystkiewicz.

Spacerownik w wersji drukowanej trafi do warszawskich informacji turystycznych, kawiarni, sklepów pod koniec stycznia. Jest już jednak dostępny w wersji online na stronie www.ekonsument.pl/spacerownik. Tam też każdy może dodać do bazy miejsce, które wydaje mu się ekoetyczne. - Nie chcieliśmy, żeby lista była sztywna, bo wierzymy, że punktów na mapie będzie w przyszłości przybywać - wyjaśnia Krzystkiewicz.

Przewodnik po Warszawie i Krakowie został współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu "Młodzież w działaniu".

źródło: Gazeta Wyborcza