reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Więcej energii z Baryczy


14 stycznia 2009

Uruchomiono kolejny blok do produkcji energii z biogazu na terenie składowiska Barycz w Krakowie. To czwarta tego rodzaju instalacja działająca na miejskim składowisku odpadów.

Pod koniec grudnia zakończył się rozruch próbny i odbiór końcowy bloku energetycznego do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z biogazu na składowisku odpadów komunalnych w Baryczy. Instalacja zespołu prądotwórczego odbyła się w ramach projektu "Gospodarka odpadami stałymi w Krakowie, Etap I" współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

Uruchomiony blok to czwarta tego rodzaju instalacja, zamontowana na wysypisku w Baryczy. Do produkcji energii elektrycznej cieplnej wykorzystywany jest biogaz powstający w procesie metanogenezy podczas deponowania odpadów. Nowy kontenerowy zespół prądotwórczy pozwala na produkcję 469 kW energii na godzinę. Blok jest przystosowany do pracy równoległej lub zamiennej z urządzeniami dotychczas pracującymi. Jest instalacją całkowicie zautomatyzowaną i bezobsługową.

Dostawcą instalacji, której koszt wyniósł 675 895 euro, jest niemiecka firma niemiecka HAASE Energeietechnik AG. Jak informuje krakowskie MPO Sp. z o.o., oddanie do eksploatacji czwartego bloku energetycznego pozwoli na pełniejsze zagospodarowanie pozyskiwanego na składowisku odpadów komunalnych biogazu i jego odbiór na stałym poziomie. Nowa instalacja przyczyni się też do zwiększenia udziału energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych w bilansie paliwowo - energetycznym.

źródło: www.krakow.pl (za www.komunalny.pl)