reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1214 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wizyta w Szwecji da odpowiedź


13 stycznia 2009

Wciąż nie ma decyzji, gdzie w 2013 roku ruszy krakowska spalarnia odpadów. Jedyną realną lokalizacją został Łęg, ale stanowisko miasta poznamy najwcześniej za tydzień.

Na ostateczną decyzję miasta czekamy już rok. Przez ten czas wśród potencjalnych lokalizacji przewijały się głównie cztery miejsca: garbarnia na Rybitwach, okolice osiedla Złocień, tereny elektrociepłowni w Łęgu oraz okolice ul. Giedroycia i Mogiły. Każda z lokalizacji ma zalety i wady, ale najkorzystniejszą jest na Rybitwach. Tereny leżą tuż przy planowanym do uruchomienia w 2011 roku węźle wschodniej obwodnicy Krakowa i są blisko sieci ciepłowniczej, co ułatwiłoby transport i zmniejszyło koszt podłączenia do sieci ciepłowniczej kotłów spalarni ogrzewających wodę (spalarnia ma produkować ciepłą wodę do kaloryferów).

Niestety, Rybitwy oraz nieopodal położone tereny przy Złocieniu, których atrakcyjność jest niewiele mniejsza, pozostaną na liście potencjalnych lokalizacji w teorii.  Radni dzielnicy XIII nie chcą z nami rozmawiać o inwestycjach, które byłyby rekompensatami za spalarnię na ich terenie. To samo komitety protestacyjne - opisuje sytuację Małgorzata Marcińska z Krakowskiego Holdingu Komunalnego, który prowadzi inwestycję w imieniu miasta. Dlatego Rybitwy są brane pod uwagę tylko na wszelki wypadek, gdyby dzielnica albo protestujący zmienili zdanie.

Zarówno protestujący z Rybitw, jak i ich radni nie przyjęli zaproszenia od KHK na wyjazd do Szwecji. Holding chciał pokazać im, jak funkcjonują trzy spalarnie odpadów. Chodzi o to, by udowodnić, że spalarnia może być czystą i neutralną inwestycją. Szwecja została wybrana m.in. dlatego, że to tam działają najnowocześniejsze tego typu instalacje w świecie.

Na wizytę pojadą tylko radni z Czyżyn i część mieszkańców Łęgu oraz kilku radnych z Nowej Huty z mieszkańcami Mogiły. To w tych rejonach najprawdopodobniej powstanie zakład. Decyzja gdzie zapadnie po powrocie ze Szwecji. Wciąż prowadzimy negocjacje. Proszę mi wierzyć. Naprawdę jeszcze nie zdecydowaliśmy - zapewnia Marcińska.

Wydaje się, że jedynym możliwym wyborem Holdingu jest spalarnia na terenach elektrociepłowni. Oprócz wysokiego kosztu za wykorzystanie gruntów w Łęgu, teren spełnia wszystkie wymogi. Podpięcie do sieci ciepłowniczej będzie bezproblemowe, a dojazd na tereny elektrociepłowni już dziś można uznać za zadowalający. W planach miasta jest też budowa dwupasmowej tzw. trasy ciepłowniczej, na której mógłby powstać węzeł dla pojazdów jeżdżących do spalarni. W Łęgu już teraz stoją kominy i jeden dodatkowy nie budzi takich kontrowersji jak w innych miejscach. Protestujący z tej dzielnicy jako jedyni byli gotowi negocjować z miastem rekompensaty za budowę instalacji do spalania śmieci w ich okolicy.

Jest jeszcze ostatnia możliwość. Magistrat nie będzie liczył się z głosem mieszkańców - nie musi tego robić - i wskaże miejsce wyłącznie na podstawie analizy ekonomicznej.

 

źródło: Gazeta Wyborcza